Camerona je obtožil, da "v Evropskem svetu govori popolnoma drugače kot doma", kar po Faymannovih besedah predstavlja znaten problem.

Kot navaja AFP, je Cameron, verjetno pod pritiskom evroskeptičnega krila svoje konservativne stranke in javnomnenjskih raziskav, ki kažejo na nenaklonjenost Britancev do EU, začel ostreje kritizirati unijo.

Britanski premier naj bi sicer imel konec meseca dolgo pričakovan govor, v katerem naj bi po pričakovanjih predlagal referendum o položaju Velike Britanije v EU in morebitnem prenosu nekaterih pooblastil od EU nazaj k Veliki Britaniji. Referendum pa bi po vsej verjetnosti izvedli po parlamentarnih volitvah v letu 2015.

Britanski mediji so sicer hvalili Camerona, potem ko je zavzel ostrejše stališče do EU med pogajanji o evropskem proračunu na vrhu EU novembra lani.

Decembra pa je predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy svaril, da bi Cameronovi pozivi k prenosu pooblastil lahko ogrozili notranji trg unije.

Poleg tega je ta teden visoki predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Philip Gordon izrazil skrbi glede britanskih načrtov za preureditev odnosov z EU. Opozoril je, da so "referendumi države pogosto zaprli in izolirali". Pripomnil je še, da imajo ZDA vse tesnejše odnose z EU, ki ima vse večji vpliv v svetu, pri tem pa si želijo "močan britanski glas znotraj EU".