Na sestanku so tako prisotni Virant, finančni minister Janez Šušteršič, v imenu Ekonomsko-socialnega sveta Janez Posedi, predsednica komisije za nadzor javnih financ Alenka Bratušek (PS), poleg nje iz PS še vodja poslanske skupine Jani Möderndorfer in poslanka Maša Kociper, vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin, Jakob Presečnik iz SLS, Ivan Hršak iz DeSUS in generalna sekretarka Združenja nadzornikov Slovenije Irena Prijović.

SDS ponovila odklonilno stališče

V SDS so že pred srečanjem ponovili svoje odklonilno stališče do Virantove pobude, saj so prepričani, da so vsi predlagatelji pri oblikovanju predloga zakona popolnoma samostojni, zakon pa ne predvideva nobenega moderatorja. Virantovo pobudo ocenjujejo kot poseg, ki nima nikakršne podlage v zakonu o holdingu ali koalicijski pogodbi, prav tako pa ni skladen z ustavo. Prepričani so, da bodo predlagatelji odgovorno opravili svojo nalogo.

Virant je odsotnost SDS obžaloval in ocenil, da gre za napačno sporočilo javnosti glede preseganja strankarskih delitev in imenovanja najbolj usposobljenih ljudi na te pomembne položaje.

Ob prihodu na sestanek je predsednik DZ dejal, da se je kljub znova napetim političnim razmeram v državi v vsakem primeru smiselno pogovarjati o nadzornikih holdinga. Rok za predloge kandidatov za nadzornike namreč poteče 28. januarja in po Virantovih besedah je zelo pomembno, da se postopek izpelje.

Virant: Ne sme se kadrovati strankarskih ljudi

Ob tem je prepričan, da ga je treba izpeljati na način, da se ne kadruje strankarskih ljudi, temveč strokovne in neodvisne osebe. S tem je ponovil tudi namen, zaradi katerega je sestanek sploh sklical.

Nadzorni svet bo štel devet članov, imenoval pa jih bo DZ. Po zakonu štiri kandidate predlaga vlada, pri čemer enega na predlog Ekonomsko socialnega sveta, štiri poslanske skupine in enega komisija za nadzor javnih financ, ki je pod nadzorom opozicije.

Virant je zagotovil, da v DL ne bodo podprli nobenega kandidata, ki ne bo izpolnjeval najvišjih etičnih in strokovnih standardov.

Predsednik DZ je opozoril še, da je treba delo glede izvajanja zakonov o holdingu in t.i. slabi banki opravljati naprej, politično dogajanje pa na to ne sme prav nič vplivati. "Ne glede na to, kaj se dogaja in kaj se bo dogajalo, dokler smo tu, moramo do zadnjega diha 100-odstotno opravljati svoje naloge. Ko ne bomo več, bomo s tem prenehali," je dodal.

Šušteršič: Srečanje je najbrž smiselno

Šušteršič pa je na vprašanje o smiselnosti sestanka glede na politična trenja kratko odgovoril, da je srečanje najbrž smiselno, saj bi bilo drugače odpovedano. Ni pa želel komentirati vpliva trenutnih razmer na izvajanje obeh zakonov.

Sestanka se bodo udeležile poslanske skupine, predsedniki parlamentarnih strank, finančni minister Janez Šušteršič in predstavniki Komisije za nadzor javnih financ, Ekonomsko socialnega sveta in Združenja nadzornikov Slovenije, na njem pa bodo govorili o merilih za imenovanje kandidatov za nadzorni svet državnega holdinga.

Zakon SDH začel veljati 28. decembra

Zakon o Slovenskem državnem holdingu je po odločitvi ustavnega sodišča glede neustavnosti referenduma o zakonu začel veljati 28. decembra lani, imenovanje nadzornikov pa je poleg oblikovanja predloga klasifikacije državnih naložb in smernic za upravljanje z njimi ena od dveh ključnih nalog v prvem mesecu izvajanja zakona.

Nadzorni svet bo štel devet članov, imenoval pa jih bo DZ. Po zakonu štiri kandidate predlaga vlada, pri čemer enega na predlog Ekonomsko socialnega sveta, štiri poslanske skupine in enega komisija za nadzor javnih financ, ki je pod nadzorom opozicije.

Pozitivna Slovenija je v parlamentarno proceduro ta teden vložila predlog novele zakona, ki bi pri imenovanju nadzornikov dala večjo vlogo opoziciji.

SLS z odborom danes, DL predvidoma v soboto

Med aktualno-političnimi zadevami zadnje dni odmeva predvsem poročilo Komisije za preprečevanje korupcije, ki je zatreslo tudi koalicijo. Predsedniki treh koalicijskih partneric so ocenili, da bi morala predsednika PS in SDS, Zoran Janković in Janez Janša, odstopiti.

V sredo sta se že sestala sveta Pozitivne Slovenije in SDS ter obravnavala ugotovitve protikorupcijske komisije glede prijave premoženja predsednikov parlamentarnih strank. Janković in Janša, za katera komisija ugotavlja kršitve protikorupcijske zakonodaje, sta po torkovi objavi poročila komisije v sredo preverila podporo v svetih strank. Tako svet PS kot SDS sta predsednikoma izrekla zaupnico.

Kot je izvedela STA, naj bi se predvidoma v soboto dopoldne sestal tudi svet DL. Predsednik DL Gregor Virant je po objavi poročila Janšo in Jankovića pozval k odstopu, saj naj bi bile ugotovitve komisije za oba obremenjujoče.

---