Protikorupcijska komisija je v zaključnem poročilu o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank, sprejela tudi sklep, da pridobljeno dokumentacijo, ki se nanaša na sume kaznivih dejanj, posreduje policiji in tožilstvu.

Na policiji so nam včeraj pojasnili, da dokumentacije od protikorupcijske komisije še niso prejeli. »Ko jo bomo prejeli, jo bomo preučili in v primeru podanih razlogov za sum uradno pregonljivih kaznivih dejanj (tistih, ki niso že starala, op.p.), ukrepali v skladu z zakonskimi pooblastili,« napovedujejo na generalni policijski upravi. Iz specializiranega tožilstva so nam sporočili le, da predkazenskih postopkov ne komentirajo, od okrožnega ljubljanskega tožilstva pa odgovora niso prejeli.

(Pre)hitri Karol Turk

Policija je imela že v minulih mesecih veliko dela z Jankovićem in njegovo družino. Karol Turk, ki je v tistem času ravno prevzemal začasno vodenje policije, je le dan po hišnih preiskavah pri predsedniku največje opozicijske stranke optimistično, a po mnenju mnogih nespametno, že prejudiciral ovadbe. Za nameček celo v kratkem času. Danes je že jasno, da policisti potrebujejo več časa, da se prebijejo skozi obsežno zaseženo dokumentacijo. Na generalni policijski upravi so nam potrdili, da preiskava še ni končana. Neuradno je iz virov blizu policije in tožilstva mogoče slišati, da bi se predkazenski del preiskave lahko končal (kot za za zdaj kaže, najverjetneje obremenilno za Jankovića) čez približno dva meseca, čeprav v isti sapi opozarjajo, da so tovrstne napovedi nehvaležne. Naši viri iz tožilstva hkrati menijo, da jim ugotovitve protikorupcijske komisije ne bodo postregle s prav veliko količino novih obremenilnih informacij, saj so Jankovića tožilci pod drobnogled vzeli precej »na široko« in so jim njegove mahinacije v veliki meri že znane. Iz virov blizu policije pa smo po drugi strani slišali, da računajo tudi na koristne informacije, ki se bodo lahko prepletale z že ugotovljenimi dejstvi.

Janše še ne preiskujejo

Precej drugače je v primeru sumljivih manevrov predsednika vlade. Protikorupcijska komisija je v svojem poročilu poleg več nepravilnosti še posebej izpostavila, da se je Janša pri prodaji in nakupu nepremičnin okoristil z okoli 100.000 evri na škodo podjetja, ki je od njega kupilo in mastno preplačalo zemljišče v Trenti (o verigi Janševega kupovanja nepremičnin smo obširneje poročali že novembra lani in ponovno včeraj). Protikorupcijska komisija je prodajo zemljišča in nakup druge nepremičnine označila kot posel, ki je »obremenjen z izrazitimi korupcijskimi tveganji in sumi zlorabe položaja«.

Po naših neuradnih informacijah se policija na podlagi takratnega poročanja medijev o sumljivih manevrih Janše ni lotila preiskave, že slišana zgodba pa ima danes, ko jo je za sumljivo ocenila tudi protikorupcijska komisija, precej večjo težo. Glede na odzivnost policije v zadnjem času (ko so denimo zelo hitro obiskali državni zbor zaradi anonimne prijave domnevno ponarejenih podpisov poslancev), javnost tudi tokrat od policistov pričakuje hitre odločitve, čeprav gre v tem primeru kljub vsemu za precej bolj kompleksno zadevo.