Na glasovanju na izvršilnem odboru je Tonina podprlo devet članov, za njegov odstop pa sta glasovala dva. Kot je v izjavi za javnost pojasnila predsednica stranke Ljudmila Novak, je bila današnja razprava zelo dolga, temeljita in tudi konstruktivna. Večina v stranki ne podpira Toninovega glasovanja, ker se ne strinja s privilegiji bivšega predsednika, a so ugotavljali, da ima vsak poslanec možnost glasovati tudi po lastni vesti in to spoštujejo, je dejala Novakova.

Po njenih besedah je Tonin mislil na dobro Slovenije, ko se je odločil za takšno glasovanje. "Seveda pa obžalujemo, ker so bili zaradi tega nekateri naši volivci razočarani, kar pa sem prepričana, da ni bil namen poslanca," je dejala.

Ob tem je pojasnila, da so vodji poslanske skupine v bran stopili tudi ostali trije poslanci NSi, čeprav so sami glasovali drugače. "Menimo, da je dober vodja poslanske skupine. Če bi ga odstavili, bi naredili največjo škodo prav Novi Sloveniji in razveselili naše prijatelje," je dejala.

Novakova je sicer še poudarila, da je Tonin sam predlagal razpravo o tem na izvršilnem odboru in tudi sam ponudil odstop z mesta vodje poslanske skupine.

Tonin se, kot pravi, zaveda, da je povzročil veliko težav tudi stranki, ampak je vesel, da je stranka razumela njegovo potezo, da je imel v uvidu dobro za Slovenijo in da v nikakršnem smislu ni odstopil od programskih izhodišč stranke. Tonin razume člane stranke in izvršilnega odbora, da so terjali pojasnilo, zakaj je to naredil.

Zahvalil vsem v izvršilnem odboru za njihovo korektnost, saj jim je lahko vse korektno pojasnil. Ni šlo za glasovanje, ali podpiraš Milana Kučana ali ne, ampak so glasovali o ureditvi instituta nekdanjega predsednika republike, pojasnjuje Tonin. Veliko ogorčenja s strani javnosti in članov NSi je po njegovih besedah prišlo ravno zaradi tega, ker Kučan med njihovimi člani ne velja za priljubljeno osebo in je sinonim tudi za ogromno krivic, ki so se tem ljudem zgodile v prejšnjem režimu.

Opravičil se je vsem tistim članom, ki jih je s to svojo potezo prizadel, ker je prišlo do šuma komunikacije in njegovega glasovanja niso razumeli. Kot pojasnjuje Tonin, so v decembru sprejeli kar nekaj pomembnih zakonov, pri čemer se je kazala neka sinergija med opozicijo in koalicijo. V trenutku glasovanja o omenjenem dopolnilu pa se mu je zdelo škoda, da bi to glasovanje podrlo sinergijo med opozicijo in koalicijo ter ustvarilo nek konflikt vsesplošnega nezaupanja. "Ker si ne bi zaupali, enostavno ničesar pomembnega v januarju ne bi mogli sprejeti," meni.