Če si želimo danes ogledati video posnetek, ki prikazuje razne športne vragolije, obstaja zelo velika verjetnost, da boste ob tem zasledili tudi GoPro kamero.

Te so namreč na tem področju že precej usidrane v našo zavest, kljub dejstvu, da na trgu obstaja še nekaj drugačnih tovrstnih kamer. Zadnji model GoPro kamer prepoznamo po imenu Hero 3. Gre za serijo, ki je razdeljena v tri segmente - White, Silver in Black (od preproste do najnaprednejše).

Black edicija torej predstavlja vrhunec ponudbe. Ponaša se z 12 MP kamero in zmožnostjo zajemanja videa v izjemni ločljivosti 4k (4096 x 1260 točk). Zmore pa še dovolj obdelovalne moči, da v ločljivosti 11 MP zajame 30 sličic na sekundo.

GoPro kamere pa niso skoraj nič vredne, če zanje nimamo tudi potrebnih nastavkov, s katerimi lahko zares izkoristimo njihov potencial. Na izbiro imamo številne nastavke za telo in druge podlage. Poleg posodobitve samih kamer je nadgradnjo doživelo tudi zaščitno ohišje, ki ga dobimo poleg kamere. To naj bi se sedaj zarosilo veliko težje oziroma se sploh naj ne bi.

Snemanje, zajemanje fotografij, zvok

Zajemanje zvoka pri Hero 3 je precej dobro. Lepo uskladi nizke frekvence z visokimi, kar ustvari globok in dinamičen zvok.

V primerjavi kakovosti videoposnetkov in fotografij med Hero 2 in Hero 3, je razlika očitno v prid novemu modelu. Zajete vsebine so jasne, razločne in uravnoteženo barvite.

Sicer pa je v primerjavi posnetkov med Silver in Black edicijo opaziti očitno bolj kontrastne vsebine pri Silver kameri. Na prvi pogled so tako posnetki cenejše kamere videti bolj privlačni. Za popoln izkoristek izjemne ločljivosti Black edicije je tako priporočljiva kasnejša obdelava posnetih vsebin. Z brezplačnim GoPro programom Cine Form Studio lahko enostavno uravnamo belino, kontrast in podobne vizualne finese.

Graja Hero 3 pa gre po našem mnenju na račun posnetkov v slabi svetlobi. Čeprav naj bi za Black edicijo posebej veljalo, da ima izboljšan sistem zajemanja v slabi svetlobi, to ni spet tako dobro. Vidi se namreč, da je GoPro podjetje iz Kalifornije, kjer pa jim sonca vsekakor ne manjka. Čeprav so posnetki v relativno slabi svetlobi še vedno videti vrhunski, smo pri Silver in Black ediciji opazili, da posnetki v slabih svetlobnih pogojih izpadejo "zrnati" in pretemni.

Treba je tudi poudariti, da si mora uporabnik pri rokovanju s kamerami Hero 3 vzeti nekaj časa in preizkusiti, kako se obnesejo različni načini zajemanja. Vsak način posebej prinese določen učinek na same posnetke. Če si denimo kamero pripnemo na telo, je smiselno za to izbrati ustrezen način zajemanja, ki bo sposoben slediti našim gibom.

Zajemanje v resoluciji 4k je priporočljivo zgolj s stojalom za kamero, saj pri 15 sličicah na sekundo, kolikor jih kamera zajame, bi bili posnetki gibanja odrezavi in preskakujoči.

White, Silver, Black?

Če si želite GoPro kamero, pa ne veste katero različico bi izbrali, vam lahko svetujemo sledeče: če že imate nekaj izkušenj z video obdelavo, fotografiranjem in snemanjem, potem je Silver edicija prava za vas. Če bi zgolj želeli zanesljivega sopotnika za vaš žep, potem je prava White edicija. Tisti, ki pa pogosto snemate zahtevne kadre, ki veste, kako s post-produkcijo iz posnetkov izvleči največ, tisti, boste rešitev našli v Black ediciji.

Pri spodnjih posnetkih moramo opozoriti, da z našim amaterskim poznavanjem video montaže zagotovo nismo v celoti izkoristili potenciala, ki ga kamere omogočajo. Spodaj so torej zgolj neobdelani primeri videov, ki naj služijo za približno primerjavo.