Petintrideset bivših vidnih novinarjev tednika in še 50 zdaj zaposlenih je v dveh odprtih pismih zahtevalo odstop provincialnega cenzorja Tuo Zhena zaradi grobega vmešavanja v uredniško politiko. V nedeljo zvečer pa se je na tednikovem uradnem blogu pojavilo pojasnilo, da uvodnik ni bil cenzuriran ter da so spletne objave o tem lažne. Objavo tega je po sestanku s predstavnikoma izdajatelja in lokalnega biroja za propagando zahteval odgovorni urednik Huang Can, kar je sprožilo nejevoljo med večino urednikov in novinarji, ki so se odločili za stavko. Časnik, katerega ime v prevodu pomeni Južni tednik, izhaja od leta 1984, je priljubljen med liberalnimi intelektualci na Kitajskem, ki trdijo, da prispeva k javni demokratični razpravi in oblikovanju civilne družbe. Kot vsi mediji je pod nadzorom komunističnih oblasti in ni prvič, da je prišel v spor z njimi, a očitno je bila tokrat prisotna še posebna gorečnost propagandnega šefa Zhena, ki je sicer bivši gospodarski novinar in je bil na to mesto imenovan lansko leto.

Tuji dopisniki ocenjujejo, da lahko zaradi dogajanja v Nanfang Zhoumu zaboli glava tudi še svežega kitajskega voditelja Xi Jinpinga. Pomembno vprašanje je torej, ali bodo v Pekingu podprli Tuo Zhena, donedavna tudi podpredsednika državne tiskovne agencije Xinhua. Južni tednik je v kitajskem medijskem prostoru, ki se praviloma priklanja partijskim direktivam, pravzaprav edini, ki se loteva raziskovalnega novinarstva pri najbolj politično občutljivih temah in preskuša cenzorske okove. Če bo Xi Jinping dovolil, da se mu ta posebni status ukine, tvega, da se bo sesula njegova skrbno negovana podoba ponižnega služabnika ljudstva, ocenjuje dopisnik BBC iz Pekinga Martin Patience.

Pri tem bo moral svojo vlogo odigrati tudi Hu Chunhua, novi partijski šef province Guangdong, ki velja za enega prihodnjih kitajskih vodilnih mož. Dejstvo je namreč, da se Kitajska prvič sooča s tako neposrednim spopadom med partijskim vodstvom in vplivnim medijem, ki so mu stopili v bran ugledni intelektualci. de, agencije