"Ob ustanovitvi Sirske nacionalne koalicije smo dejali, da hočemo politično rešitev, a umrlo je že več kot 60.000 mučenikov. Sirci niso sprejeli vseh teh žrtev, da omogočili ohranitev tiranskega režima," je sporočil tiskovni predstavnik sirske opozicije Valid al Buni.

Po njegovem prepričanju je bil Asadov govor namenjen predvsem "mednarodni skupnosti, ki si je močno prizadevala, da bi našla politično rešitev, ki bi ustrezala željam sirskega naroda in končala tiranijo režima Asadove družine", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Poleg tega je predsednik "izključil možnost dialoga z uporniki", je poudaril al Buni. Kot je pojasnil, si želi Asad sam izbrati pogajalske strani in "ne bo nikoli sprejel pobude, ki ustrezala željam Sircev in na koncu vodila v njegov odhod in konec njegovega režima".

Asad upornike označil za zločince in predlagal novo ustavo

Sirski aktivisti poročajo o težkih spopadih med vladnimi in uporniškimi silami po državi pred napovedanim nagovorom predsednika Bašarja al Asada. Sirski observatorij za človekove pravice s sedežem v Veliki Britaniji pravi, da so se uporniške sile spopadle z vladnimi silami v južni provinci Daraa, kjer so se tudi sicer pričeli prvi nemiri leta 2011. Do nasilja je prišlo tudi v uporniških predmestjih Damaska, kjer so uporniki poskusili prodreti skozi močne obrambne linije vladnih sil.

Asad je povedal, da je Sirijo zajel črn oblak in državo prekril z nasiljem in trpljenjem. Upornike je označil za zločince, ki izvajajo ideologijo Al Kaide. Asad je prav tako povedal, da se ne namerava pogajati z »lutkami zahoda«.

»To so sovražniki ljudstva in Boga. Sovražniki Boga pa bodo šli v pekel.«

»Spopadi so delo tistih, ki se želijo maščevati sirskemu ljudstvu in ga razdeliti,« je povedal Asad pred navdušenim občinstvom, ki med premori skandira gesla v njegovo podporo. »To so sovražniki ljudstva in Boga. Sovražniki Boga pa bodo šli v pekel.«

Predlagal je spravno konferenco s tistimi, ki niso izdali države, kjer bi se dogovorili o novem sporazumu za oblikovanje nove ustave, ki bi jo potrdil referendum, in oblikovanjem nove vlade. Asadov predlog politične rešitve zahteva prekinitev regijskega in mednarodnega financiranja uporniških sil, čemur naj bi sledil zaključek operacij vladnih sil, čeprav si bi vojska pridržala pravico za nadaljnje obrambne posege.

Asadov današnji nagovor, v katerem naj bi spregovoril o "zadnjih dogajanjih v Siriji in regiji", so po poročanju tujih tiskovnih agencij napovedali sirski državni mediji.

Poslanec Šerif Šehada je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa napovedal, da bo Asad predstavil predloge za končanje nasilja. Ponudil naj bi sklenitev prekinitve ognja, oblikovanje široke vladajoče koalicije skupaj z opozicijo ter razpis parlamentarnih volitev.

A po drugi strani naj bi si Asad želel pridržati pravico, da nastopi na naslednjih predsedniških volitvah. Opozicija in oboroženi uporniki so po drugi strani vsaj zaenkrat vztrajali, da se mora Asad povsem umakniti.

Sirski predsednik je javnost nazadnje nagovoril junija lani, novembra pa je imel intervju za rusko televizijo, kar so bile njegove zadnje objavljene izjave. Takrat je med drugim dejal, da bo "živel in umrl v Siriji".

Po tem intervjuju je uporniškim silam uspelo prevzeti nadzor nad večjimi deli sirskega ozemlja. Oblikovana je bila tudi širša opozicijska koalicija, ki jo je kot legitimno zastopnico sirskega naroda priznala vrsta zahodnih držav.

Negativni odzivi na Asadov načrt iz več držav

Na njegov načrt se je negativno odzvalo že tudi nekaj tujih držav. Vodja britanske diplomacije William Hague je prek Twitterja sporočil, da je Asad odgovoren za nasilje v Siriji in njegove "prazne obljube reform ne preslepijo nikogar".

Nemški zunanji minister Guido Westerwelle pa je Asada pozval k odstopu. "Namesto novih bojevitih tonov bi moral sprostiti pot za prehodno vlado in nov politični začetek", je dejal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Catherine Ashton je medtem sporočila, da bodo še podrobneje preučili Asadov govor, da pa vztrajajo pri tem, da mora odstopiti in omogočiti politično tranzicijo.

Po podatkih ZN je konflikt v Siriji, ki traja že vse od marca 2011, terjal več kot 60.000 življenj. Siloviti spopadi se med drugim trenutno nadaljujejo v okolici Damaska.