Lubej nam je pojasnil, da je osnutek manifesta nastal na podlagi dveh izjav: »Prvo smo 7. decembra prebrali na Trgu republike pred novinarji. Pri tisti izjavi sem tudi sam sodeloval. Drugo izjava je prišla 21. decembra.«

Osnutek je objavljen na treh facebook straneh, Kričač, Janez Janša naj odstopi kot premier Republike Slovenije in Vseslovenska Ljudska Vstaja 21. 12. 2012. »Zdaj bomo pregledali podane pripombe in poskusili v duhu te improvizirane razprave oblikovati neko končno različico manifesta ter jo dati na glasovanje,« je Lubej povedal za Dnevnik.si.

O manifestu bodo glasovali v facebookovi anketi

Razložil je, da bo glasovanje o manifestu potekalo v obliki facebookove ankete, na enak način kot se izbira datume protestov. »Pri tem gre predvsem za poskus oblikovanja nekih skupnih zahtev. Različne skupine z različnimi manifesti se oblikujejo, skušajo sestaviti različne dokumente. Bomo videli, ali imajo ti dokumenti kaj skupnega. Mi s svojim manifestom nočemo iti globoko v kakšne programske zahteve, temveč skušamo poiskati tisto, kar je skupno vsem skupinam.«

Prvotni načrt je bil manifest prebrati na Trgu republike 11. januarja in ga tam predati predsedniku državnega zbora Gregorju Virantu. »Ali bo tam možno to storiti, pa še ne vemo. Ni namreč še jasno, kakšna bo situacija na Trgu republike,« je povedal Lubej.

»Odstopa politične elite ne moremo zahtevati«

V osnutku manifesta je med drugim tudi zahteva po oblikovanju prehodne vlade, »na čelu katere bo oseba, ki ima nesporno moralno integriteto«. Kdo bi ta oseba lahko bila, Lubej ne ve, pa tudi ne verjame, da bodo protestniki zahtevali kakšno določeno ime. »Gre za stvar predlagateljev, to je lahko predsednik republike ali pa skupina poslancev,« je prepričan.

Ob tem je kot problematično izpostavil zahtevo po odstopu celotne politične elite, ki jo je v zadnjih tednih pogosto slišati. »Prvič je to težko uresničljivo, drugič pa verjetno tudi neustavno. Ne moremo zahtevati odstopa politične elite, saj gre za težko definiran pojem. Če bi to pomenilo, da ljudje več ne smejo kandidirati, bi bila to neke vrste lustracija. Tega pa niti nimamo v zakonodaji niti ne gre za konstruktiven predlog. Nekateri sicer predlagajo omejitev števila mandatov. Kakorkoli že, ta zahteva po odstopu je zdaj konkretizirana s tem, da se zahteva odstop trenutne vlade in imenovanje prehodne vlade,« je pojasnil Lubej.

Preberite še: Manifest vseslovenske ljudske vstaje: “Če se ne poenotimo, nas čaka novih dvajset let politične oligarhije”