Vlada je sprva za letos predlagala znižanje rtv-prispevka za deset odstotkov, na koncu pa je bil v DZ sprejet koalicijski kompromisni predlog, da se prispevek zniža za pet odstotkov. Opozicijski poslanci sicer vseskozi vztrajali pri tem, da višina prispevka ostane nespremenjena, saj da je prispevek eden najpomembnejših virov financiranja javne radiotelevizije.

Negotovost pa je decembra povzročila tudi referendumska pobuda o zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014, ki določa višino rtv-prispevka. Sindikati javnega sektorja so pobudo umaknili konec decembra in z uveljavitvijo zakona je bila tudi višina rtv-prispevka določena v novi višini.

Zaradi petodstotnega znižanja rtv-prispevka javni zavod v prihodnjem letu iz tega naslova načrtuje 86,1 milijona evrov prihodka, kar je za 4,2 milijona evrov manj kot lani. Zaradi prizadevanja vodstva RTVS, da bi se znižanje prihodkov čim manj odražalo na programskih vsebinah in morebitni njihovi krnitvi, bodo najbolj okrnjene investicije. Skoraj neokrnjene pa ostajajo vse tiste vsebine, ki nastajajo izključno na RTVS, vsebine za invalide oziroma o problematiki invalidov in programske vsebine za narodne manjšine.

V leto 2013 vstopa Radio Slovenija z okrnjeno dopisniško mrežo v Sloveniji (Posavje, območje Kočevja in Obkolpje), pa tudi v tujini (Velika Britanija). Poleg tega bodo programi ponudili manj terenskih prispevkov.

Televizija Slovenija bo v zmanjšanem obsegu pripravljala oddaji Mednarodna obzorja in Dosje. Prav tako bodo zaradi finančnih omejitev oddajo Pogledi Slovenije nadomestili z oddajo, ki bo temeljila na notranjih kadrih. Gospodarske teme bodo namesto v posebni oddaji temeljiteje osvetljevali v obstoječih informativnih oddajah. Odpovedali se bodo Poročilom ob 12. uri, spremenjeni pa bodo tudi nekateri koncepti oddaj s ciljem pocenitve oddaj.

Tudi kulturno-umetniški program je zaradi zmanjšanja sredstev ostal brez večjega števila oddaj in filmov. Zaradi krčenja finančnih sredstev bo zmanjšan tudi obseg športnega programa, so pojasnili na RTVS.