Ženski bonus

"Angela Merkel je priljubljena, ker ima ženski bonus," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal Steinbrück. Pojasnil je, da je predvsem ženskam všeč njena sposobnost uveljaviti svojo voljo tako znotraj stranke kot v Evropi.

Nemška kanclerka "se je uveljavila v moškem svetu, deluje nepretenciozno in nastopa skromno," priznava premierski kandidat in dodaja, da ima zato Merklova tudi pri volivcih SPD precej podpore. "A to ne pomeni, da imajo mene za hudiča," je še dejal.

Kanclerji preslabo plačani?

V istem pogovoru je Steinbrück izrazil tudi mnenje, da so nemški kanclerji za svoje delo preslabo plačani, predvsem v primerjavi z drugimi manj odgovornimi, a veliko bolje plačanimi delovnimi mesti. "Skoraj vsak direktor hranilnice v Severnem Porenju-Vestfaliji zasluži več kot kanclerka," je bil kritičen.

Merklova trenutno zasluži okoli 18.000 evrov mesečno, njen protikandidat za kanclersko mesto pa je pred kratkim razkril, da je leta 2009 s svojimi nastopi poleg poslanske plače zaslužil okoli 1,25 milijona evrov.

Ostre kritike

Njegove besede so že naletele na ostre kritike z vseh političnih strani. Nekdanji nemški kancler Gerhard Schröder je tako poudaril, da so po njegovi oceni politiki v Nemčiji primerno plačani. "Jaz sem s tem vsekakor vedno lahko preživel," je dejal in dodal, da lahko tisti, ki mu je plačilo v politiki prenizko, kadar koli izbere nov poklic.

Poslanec stranke SPD Dieter Wiefelspütz je podobno menil, da prihodki politikom omogočajo dostojno življenje. "Več niti ni potrebno," je dodal. Njegov strankarski kolega Hans-Peter Bartels se je strinjal, da se tega poklica človek ne loti z namenom, da bi obogatel.

Vodja poslanske skupine stranke CDU, ki jo vodi Merklova, Michael Grosse-Brömer, pa se je načeloma strinjal, da plačilo ni v razmerju z velikansko odgovornostjo kanclerke. A se Merklova še nikoli ni pritoževala nad tem, je izpostavil.