Brezplačne malice naj bi bilo po novem deležnih skoraj 88.000 učencev, torej približno polovica vseh šolarjev, in 27.000 ali ena tretjina vseh dijakov. Desetina osnovnošolcev naj bi bila po novem upravičena tudi do brezplačnega kosila. Polnim subvencijam pa se v zakonu pridružujejo tudi delne subvencije za šolske obroke, njihova višina pa je vezana na že priznano pravico do otroškega dodatka.

Za dijake 2,42 evra, za osnovnošolce 80 centov

Šolski obroki in družinski stroški zanje so v zadnjih letih doživeli precejšnje spremembe. Od septembra letos so malice in kosila za dijake in osnovnošolce, ki ne sodijo med najšibkejše, popolnoma plačljivi: malica za dijake denimo stane 2,42 evra, osnovnošolci pa zanjo na dan plačajo 80 centov. Družinam z dijaki je bila najbolj prijazna ureditev Zverova v prejšnji Janševi vladi, ko so bile tople malice brezplačne. Zverov naslednjik šolski minister Igor Lukšič je pod Pahorjevo vlado določil nova pravila: vsi dijaki in učenci so bili po novem deležni univerzalne subvencije (dve tretjini cene obroka), dodatno subvencijo pa se je dalo dobiti glede na socialni položaj.

Ne prestiž, ampak spoznanje, da smo šli v napačno smer

Ne glede na pretekle spremembe pa je treba izpostaviti današnjo soglasno odločitev poslancev. Vladni predlog so podprli tudi poslanci, ki so predlagali svoj zakon, pod katerega se je prva podpisala Andreja Črnak Meglič. Med razpravo je dejala: ''Veseli smo, da vladni zakon povzema ključne vsebinske rešitve našega zakona. Ne gre za prestiž, gre za spoznanje, da je šlo pri varčevanju na tem področju za korak v napačno smer, ki ga moramo čim prej popraviti.“

Ministrstvo: To je izreden uspeh

Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport "z velikim zadovoljstvom jemlje na znanje" odločitev državnega zbora. Kot so navedli na ministrstvu, gre za pomemben rezultat, ki je predvsem sad zavzetih pogovorov koalicije in tudi opozicije.

Minister Žiga Turk in državna sekretarka Mojca Škrinjar sta današnji izid glasovanja ocenila kot izreden uspeh, "predvsem zato, ker bistveno pomaga najšibkejšim slojem prebivalstva, to je otrokom. Poudarila sta tudi, da je soglasno sprejetje tega določila, kot zadnja odločitev DZ v letošnjem letu, odlična popotnica za nadaljnje delo," so na ministrstvu zapisali v sporočilu za javnost.

Izpostavljajo, da se bo s tem zakonom bistveno povečalo število učencev in dijakov, ki bodo poslej prejemali brezplačno oz. subvencionirano šolsko prehrano. Zakonsko besedilo, ki ga je pripravilo ministrstvo za izobraževanje v sodelovanju z ministrstvom za delo, po njihovih navedbah bistveno spreminja določila, ki jih je leta 2011 vseboval zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, so še zapisali.