Predsedstvo VSO je v sporočilu za javnost med drugim spomnilo, da se je Odbor za pravično in solidarno družbo, katerega viden član je tudi zgodovinar Jože Pirjevec, sestal pred nekdanjim ljubljanskim vojaškim sodiščem na Roški cesti in si za geslo izbral poziv "Nazaj na Roško".

"Provokacija, pravzaprav farsa, je predvsem v tem, da Janeza Janšo po 24 letih namesto jugoslovanske komunistične vojske obsoja Pirjevčev odbor, ki se je postavil v vlogo naslednika nekdanjega Bavčarjevega odbora. Bavčarjev Odbor za človekove pravice je leta 1988 reševal četverico JBTZ iz vojaškega zapora. Pirjevčev odbor, ki 'želi dati vsebino' 'spontanemu gibanju množic', si je za tarčo izbral osebo, ki je v okviru demokratičnega gibanja slovenske pomladi odločilno prispevala k postavitvi nove države," so zapisali.

S terena resnicoljubnosti na teren populizma

Na zahtevo po tehnični vladi, ki da jo "podobno kot izjava Društva slovenskih pisateljev, ki jo je podpisal Veno Taufer" zahteva omenjeni odbor, pa pravijo, da "omenjeni odbori, manifesti in izjave prenašajo politično razpravo s terena resnicoljubnosti in dejstev na teren populizma, pri čemer izrabljajo nekatere upravičene kritike javnih zborovanj", so zapisali v predsedstvu VSO.

Prepričani so še, da ne gre za dejstva in za resnične skrbi, "ampak za obup po porazu Danila Türka, po propadu Gorenakove interpelacije in po sklepu ustavnega sodišča, da ne bo dovolilo referendumov o slabi banki in o državnem holdingu".

Aktualna vlada ni ugrabila države

"Prišel je čas, ko je treba zavarovati vrednote slovenske osamosvojitve pred goljufivimi predstavami in lažnimi dilemami. Aktualna slovenska vlada seveda ni ugrabila nobene države, ampak jo po pooblastilu demokratičnih volitev upravlja po najboljših močeh in v skladu z evropskimi standardi," so še zapisali.

Premier Janez Janša, ki je, kot je razvidno s spletne strani VSO, tudi član predsedstva VSO, je sicer na spletnem družbenem omrežju Twitter v odzivu na zahtevo Odbora za pravično in solidarno družbo, naj vlada takoj odstopi, že v četrtek zapisal, da je "skupinica ultralevičarskih skrajnežev z avtorjem komunistične represivne zakonodaje na čelu onečastila spomin na Roško".

Pirjevec se je sicer v petek tudi udeležil tako imenovane prve vseslovenske ljudske vstaje v Ljubljani in ob tem dejal, da se protestov udeležuje drugič v življenju, vendar je leta 1988 manifestiral za Janšo, medtem ko je tokrat prišel manifestirat proti njemu. Na protestih so bili sicer tudi člani Zveze veteranov vojne za Slovenijo in Združenja Sever.