Slovenska ljudska stranka (SLS) je zelo razjezila finančnega ministra Janeza Šušteršiča, potem ko je njen izvršilni odbor sprejel sklep, da v stranki ne podpirajo spremembe koalicijske pogodbe, po kateri država pri prodaji bank ne bi obdržala niti kontrolnega deleža (25 odstotkov plus delnico). V SLS menijo, da je glede morebitne prodaje bank v celoti veliko preveč neznank. Niti premier Janez Janša niti minister Šušteršič namreč koalicijskih partneric nista seznanila, ali ima vlada morda na mizi ponudbo za nakup katere od bank in kakšna je ta ponudba. Zato prvak SLS Radovan Žerjav finančnega ministra javno sprašuje, kaj je v ozadju predloga za stoodstotno prodajo teh deležev prav zdaj.

Na 20. strani koalicijske pogodbe, ki so jo 25. januarja letos podpisale stranke SDS, DeSUS, NSi, DL in SLS, med drugim piše: »Koalicijski partnerji bomo v prvem polletju sprejeli strategijo upravljanja kapitalskih naložb z načrtom umika države iz gospodarstva, pri čemer bomo v bankah in zavarovalnicah ohranili 25 odstotkov plus eno delnico (kontrolni delež države), hkrati pa tudi sprejeli pregleden in zavezujoč načrt aktivnosti za pritegnitev zasebnih investitorjev v najkrajšem možnem času. Javna infrastruktura bo ostala v državni lasti.«

Na koalicijskem sestanku pred tednom dni naj bi premier Janez Janša predlagal možnost prodaje bank in podjetij v celoti, kar pomeni, da bi bilo treba spremeniti koalicijsko pogodbo in iz nje črtati določilo, po katerem država v bankah in zavarovalnicah ohranja četrtinski lastniški delež in eno delnico. Tri od petih podpisnic koalicijske pogodbe (SDS, DL in NSi) to spremembo podpirajo, DeSUS ima številne pomisleke, medtem ko ji v SLS nasprotujejo.

»Razmere so v tem letu res težke, a take so bile že ob podpisu koalicijske pogodbe, zato v SLS ne vidimo nobenih pravih argumentov, zakaj bi morali spremeniti člen o višini prodaje državnega deleža v bankah tako, da država ne bi v njih ohranila niti kontrolnega deleža,« meni Radovan Žerjav, predsednik SLS, ki se čudi užaljenemu in razburjenemu odzivu finančnega ministra Janeza Šušteršiča na to, da SLS vztraja zgolj pri spoštovanju tega, kar je zapisano v koalicijski pogodbi.

Šušteršič je po navedbah Slovenske tiskovne agencije ocenil, da je nasprotovanje SLS prodaji bank v celoti zaprlo pomembno možnost za reševanje položaja v njih, kar lahko Slovenijo po njegovih besedah drago stane. Vladne stranke morajo svoje stališče do prodaje bank v celoti sporočiti danes, saj bodo o tem razpravljali na današnjem koalicijskem vrhu. A premier Janez Janša in finančni minister Šušteršič glede tega očitno ne bosta imela težav le s SLS, pač pa tudi s stranko DeSUS. Njen predsednik Karl Erjavec nam je včeraj povedal, da so načeloma proti spreminjanju koalicijske pogodbe. DeSUS bi po njegovih zagotovilih odpiranje koalicijske pogodbe podprl samo v izjemnih primerih, ki jih narekujejo zelo spremenjene okoliščine.

Erjavčeva stranka bo, preden bo sprejela odločitev o prodaji državnih bank, od finančnega ministra zahtevala predstavitev vseh številk in drugih relevantnih podatkov o položaju državnih bank. »Zlasti o tem, kaj pomeni za davkoplačevalce predlagana dokapitalizacija NLB in kaj bo s slabimi terjatvami te banke,« nam je pojasnil Erjavec.

Pogreša tudi informacijo, ali sploh obstaja interes, da bi kdo kupil državne banke, kakšen je interes kupcev za nakup NLB v celoti in kakšen pod pogojem 25 odstotkov plus zlata delnica. »Nazadnje bi moral minister Šušteršič povedati, kakšne bi bile posledice za naš proračun, če NLB ne bi prodali. Vsa ta vprašanja morajo biti pred odločitvijo stranke DeSUS razčiščena,« poudarja njen predsednik.