Slovenski premier je omenjeno povedal v komentarju letošnjih širitvenih sklepov, ki so jih v torek sprejeli ministri EU, danes pa so jih "potrdili in pozdravili" tudi voditelji članic EU.

V teh sklepih so članice unije na pobudo Slovenije Hrvaško spomnile na pomen dobrih sosedskih odnosov in izvajanja zavezujočih mednarodnih sporazumov ter jo spodbudile, naj še naprej rešuje vsa odprta dvostranska in regionalna vprašanja, vključno z vprašanji nasledstva, na temelju doslej doseženega napredka.

Ti sklepi po Janševih besedah nalagajo vsem, ki so vključeni v proces širitve, da spoštujejo pogodbe, v primeru nekdanjih jugoslovanskih republik tudi sporazum o nasledstvu. "Kot sem že dejal, Slovenija ne pričakuje nič drugega kot to, da se vsi držimo tega, kar smo se dogovorili. Če se bo to zgodilo, tudi vprašanje ratifikacije te pogodbe ni problem," je povedal premier.

Na vprašanje, ali enoletno podaljšanje mandata slovenskemu strokovnjaku za vprašanje LB Francetu Arharju pomeni, da Hrvaška ne bo vstopila v EU pred 1. januarjem 2014, pa je premier odgovoril: "Tudi če bi se to zgodilo, to ne pomeni, da morajo strokovnjaki delati celo leto, da ni mogoče priti prej do dogovora. Osebno mislim, da bi se, če bi se spoštovalo, kar je bilo že dogovorjeno, o čemer sem prej govoril, že zdavnaj lahko dogovorili."

Milanović pa je povedal, da se je na vrhu z Janšo pogovarjal o božiču, kolesarjenju, smučanju in podobnem. Kar se tiče ratifikacije, pa je dejal, "da je vse rešeno".

"Hrvaška globoko verjame in trdi, da je izpolnila vse svoje obveznosti, in pričakuje, da bodo enako storili tudi drugi. Nikogar ne moremo prisiliti k temu. Če kdo želi, lahko izsiljuje, a sodobna zgodovina kaže, da taka politika na koncu vselej izgubi," je še povedal Milanović.

V sklepih o Hrvaški so članice unije sicer potrdile cilj, da slovenska soseda postane članica unije 1. julija prihodnje leto, kar pa je seveda odvisno od tega, ali bodo postopki ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe v vseh članicah uspešno končani. Komisija bo o pripravljenosti Hrvaške na članstvo predvidoma zadnjič poročala spomladi.

Slovenija zaradi ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe po navedbah virov pri EU ni pod nikakršnim pritiskom članic unije, temveč nekatere članice celo menijo, da je šla unija s Hrvaško naprej prehitro.

Pri sprejemanju širitvenih sklepov je bilo sicer letos v ospredju vprašanje začetka pristopnih pogajanj Srbije in Makedonije. Sklepi dopuščajo možnost, da bi lahko državi ob izpolnitvi določenih pogojev pristopna pogajanja z EU začeli junija 2013, a konkretnih datumov v njih ni.

Prav tako dajejo sklepi upanje Kosovu, da bo, prav tako ob izpolnitvi določenih pogojev, pogajanje o stabilizacijsko-pridružitvenem sporazumu, ki velja za vstopnico na nepovratno pot v EU, začelo junija 2013.

Poleg omenjenih držav so v čakalnici na vstop v EU še Turčija, ki je od junija 2010 v zastoju, Islandija, ki počasi napreduje, Črna gora, ki bo prihodnje leto odprla prva pogajalska poglavja, Albanija, ki je dobila pogoje za pridobitev statusa kandidatke, ter BiH, ki je poleg Kosova na repu kolone.

Vrh EU vsak december sprejme sklepe o širitvi, in sicer na podlagi širitvenega svežnja, ki ga jeseni predstavi Evropska komisija.