Zeleno luč, da se omenjena zakonodaja lahko sprejme, je 4. decembra prižgalo vseh 15 držav Commonwealtha, piše britanski BBC. Načelen dogovor so sicer voditelji Commonwealtha dosegli že na srečanju v avstralskem Perthu oktobra lani. Spodnji dom britanskega parlamenta bo o zakonu glasoval takoj, ko mu bo to omogočal delovni urnik.

Nova zakonodaja bo poleg sistema dedne pravice moškega prvorojenca odpravila tudi dosedanjo prepoved zasedbe prestola tistim, ki se poročijo s katolikom.

Namestnik britanskega premiera Nick Clegg je dejal, da bo nova zakonodaja "končala stoletja diskriminacije žensk". Kot je dodal, je navdušen, da so vse države Commonwealtha dosegle dogovor o "tem zgodovinskemu kosu zakonodaje", po zaslugi katerega bo morebitna hčerka vojvode in vojvodinje cambriške "nekega dne lahko kraljica, tudi če bo imela mlajše brate".

Da bo lahko novi zakon dejansko začel veljati, bo treba sicer spremeniti več ključnih britanskih ustavnih dokumentov, med drugim Bill of Rights oziroma angleško ustavo iz leta 1689, zakon o nasledstvu prestola iz leta 1701 ter zakon o združitvi med Anglijo in Škotsko iz leta 1707.