Gre za predlog, da bi ena vzgojiteljica del svojega časa delala z eno, del pa z drugo skupino v vrtcu. Ta predlog, namreč, da bi vzgojiteljica delala po tri ure v vsaki skupini, namesto pet ur v eni sami, bi imel po skupnem mnenju ministrstva in vseh deležnikov največji vpliv na kakovost vzgojnega dela vrtcev.

Turkovo MIZKŠ predlaga, da v okviru 40 urnega delovnika vzgojiteljice in pomočnice nekaj več časa preživijo z otroki, prav tako ostaja na mizi predlog, da se za enega ali dva otroka poveča število otrok v skupini, a le v primeru, da so za to prostorske možnosti. Na ta način bo možnost obiskovanja vrtca dobilo še nekaj otrok, ki zdaj te možnosti nimajo, ne da bi povprečna velikost skupine presegla tisto, ki jo dovoljujejo že zdajšnji normativi.

Ministrstvo še ugotavlja, da po več kot pol leta iskanja socialnega sporazuma ni prišlo do nikakršnega napredka na področju standardov in normativov. Na podlagi te ugotovitve sindikatom predlaga, da se v Socialni sporazum zapišejo splošna izhodišča za razvoj na področju vzgoje in izobraževanja o katerih se obe strani lahko strinjata. »Sindikatom smo na pogajanjih za Socialni sporazum predstavili tudi dve možnosti, kako realizirati proračun na področju osnovnega in srednjega šolstva. To je mogoče ali z odpuščanjem ali z višanjem normativov,« so še zapisali na njihovi spletni strani.

Tudi v luči zadnjih rezultatov TIMSS in PIRLS si bo ministrstvo prizadevalo, da standardi in normativi ne bodo slabši od tistih, ki veljajo v državah, ki v mednarodnih primerjavah dosegajo boljše rezultate od Slovenije, so še dodali.

Odziv sindikata vzgoje in izobraževanja

»Umaknili so najbolj sporen del predloga, o tem ni nobenega dvoma. Čeprav je treba biti previden. Ne vemo, ali je to še vedno del zakona ali ne, ker tudi okrog zakona kvačkajo. Enkrat pravijo, da obstaja, drugič, da ne obstaja,« je dejal predsednik sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) Branimir Štrukelj.

»V vsakem primeru ne gre za kakršenkoli kompromis. Kompromis je takrat, kadar se strinjata obe strani, ker pa še vedno vztrajajo pri povečanju števila otrok v skupinah in pri povečanju obveznosti vzgojiteljic in pomočnic vzgojiteljic, smo mi ta predlog gladko zavrnili,« je poudaril. Sicer se strinja, da gre za korak v pravo smer, ki pa je bil po njegovem mnenju narejen pod vtisom glasovanja o stavki, ki poteka v vrtcih.

V sindikatu pričakujejo, da bo ministrstvo postopno prišlo do spoznanja, da bo z zaostrovanjem normativov nastala velika škoda, ki ne bo prinesla varčevanja, ampak dolgoročno zgolj izgubo.

Glede povečanja skupin je Štrukelj dejal, da imajo sindikati enako stališče kot starši. »Števila otrok v skupinah ni mogoče povečevati. To je eden ključnih elementov za doseganje kakovostne vzgoje in izobraževanja v predšolskem obdobju.« Pred leti se je število že povečalo za dva otroka na oddelek, kar naj bi bila izjema, pa je potem postalo pravilo. »Na neki točki se je treba ustavit,« je dejal Štrukelj.