DZ je namreč danes sprejel državni proračun za leti 2013 in 2014, ki ga je vlada pripravila s ciljem, da bi do konca leta 2015 uravnotežili javne finance. Sprejel je tudi nekatera dopolnila, ki so jih predlagali poslanci opozicije. Visokemu šolstvu in raziskovalni dejavnosti je vrnil po 16 milijonov evrov, po 23,7 milijona evrov v obeh letih pa zagotovil za financiranje prehrane študentov, dijakov in učencev.

Nespametna vladna politika

Predsednik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je dejal, da odločitev DZ kaže na to, kako nespametna je vladna politika, ki na nek način spreminja stvari zgolj kadar je izzvana z demonstracijo in pritiskom, pred tem pa se o teh stvareh ne more pogovarjati.

"Na podoben način bo očitno treba siliti pogovore v zvezi z maso plač za leti 2013 in 2014. Vlada je v sredo z izjavo ministra za finance ponovno kategorično zavrnila kakršna koli pogajanja o višini mase plač, kar za 160.000 zaposlenih v javnem sektorju ni sprejemljivo. Storili bomo vse, da vlado pripeljemo za pogajalsko mizo," je še povedal.

Nekaj bi se dalo nadoknaditi z optimizacijo dela znotraj univerze

Rektor Univerze v Ljubljani Radovan Stanislav Pejovnik pa je dejal, da je treba višino sredstev za visoko šolstvo primerjati s stanjem leta 2011, ker je bilo letošnje leto po njegovih besedah že izrazito varčevalno. "Univerza v Ljubljani bi v letu 2013 potrebovala dodatna sredstva predvsem za izobraževanje in raziskovanje. Ugotavljamo, da bi morala država povečati sredstva za izobraževanje vsaj za 20,7 milijona evrov, da bi prišli na nivo leta 2012," je pojasnil in dodal, da bi to še vedno pomenilo osemodstotno zmanjšanje sredstev v primerjavi z letom 2011.

"Dodatnih 16 milijonov evrov pomeni na področju visokošolskega izobraževanja še vedno indeks približno minus deset proti letu 2011," je dejal Pejovnik. Pojasnil je, da bi se nekaj sicer dalo nadoknaditi z optimizacijo dela znotraj univerze, vendar pa se leta 2013 delno, v letu 2014 pa v celoti na vseh programih izvaja peti letnik bolonjskega študija. "To pomeni, da imamo v letu 2013 močno povečan obseg dela. In če imamo še minus deset odstotkov proti letu 2011, je univerza še vedno v zelo zagatni situaciji," je opozoril.

Pejovnik je povedal še, da današnja odločitev sicer prinaša olajšanje, ob tem pa opomnil, da je odbor DZ za finance še pred tem zavrnil vsa dopolnila, vključno dopolnilo v zvezi z vrnitvijo sredstev visokemu šolstvu. "Zato univerzi ni ostalo drugega kot da pred glasovanjem v DZ odločno pove, da se s takim sklepom, kot ga je sprejel odbor za finance, nikakor ne more sprijazniti in da bi univerzo peljalo v uničevanje kakovosti," je povedal. Dodal je tudi, da še vedno računa, da v parlamentu prihaja do zavedanja, da je edini pametni izhod iz krize preko povečanih vlaganj v izobraževanje, raziskave in razvoj.