Čeprav socialni partnerji na včerajšnji seji ekonomsko-socialnega sveta (ESS) še niso dali končnega soglasja k predlagani pokojninski reformi, bodo poslanci v torek v tretje branje po vsej verjetnosti dobili s sindikati in delodajalci usklajen predlog. Če bo minister za delo Andrej Vizjak tudi na papir oziroma v zakonske amandmaje prelil rešitve, ki jih je glede odprtih vprašanj včeraj predstavil članom ESS, bodo socialni partnerji na zadnjih usklajevanjih v ponedeljek reformo potrdili, so dali vedeti. Izjema je le Konfederacija sindikatov javnega sektorja pod vodstvom Branimirja Štruklja, za katero je tudi zadnji Vizjakov predlog, da bi dodano dobo za študij z reformo sicer ukinili, vendar pa bi v prehodnem obdobju tistim, ki so tik pred upokojitvijo, omogočili cenejši dokup dobe za čas študija, še vedno nesprejemljiv.

Sporna odmera pokojnin

Pri pokojninski reformi so člani ESS največ pozornosti namenili odmeri pokojnin. Čeprav sindikati še vedno niso najbolj zadovoljni z odmerno lestvico – moti jih predvsem, da pokojnine moških, za razliko od žensk, tudi po 40 letih dela ne bodo dosegle 60 odstotkov pokojninske osnove, temveč le 57,25 odstotka (ženske 60,25 odstotka) – so sprejeli ministrovo rešitev. Ta je predlagal, da odmerna lestvica ostane nespremenjena, zato pa bi bil delavec za 41., 42. in 43. leto dela upravičen do štiriodstotnega bonusa pri odmeri pokojnine.

Medtem ko so nadaljnje korake pri pokojninski reformi določili soglasno, pa se člani ESS včeraj niso mogli zediniti, ali je vlada kršila maja podpisani stavkovni sporazum in izhodišča za socialni sporazum 2012–2016, ker je ministrstvo v predlogu zakona o uravnoteženju javnih financ v občinah predvidelo spremembe standardov in normativov v vrtcih. Po Štrukljevih besedah se je vlada v obeh dokumentih zavezala, da standardov in normativov v šolstvu ne bo spreminjala, ne da bi se o tem vsaj poskusila dogovoriti s sindikati, vendar je to zavezo kršila. Minister za izobraževanje Žiga Turk je očitke zavrnil, češ da so se do poletnih počitnic s sindikati večkrat sestali, a do napredka v pogovorih ni prišlo. Ob tem sta tako Turk kot Štrukelj zatrdila, da sta se o vprašanju normativov pripravljena pogajati.

ESS nič o stavki

Kljub četrtkovi napovedi sindikatov javnega sektorja, da se bodo zaradi vladnega nasprotovanja vsakršnim pogajanjem o višini znižanja mase plač v javnem sektorju začeli pripravljati na splošno stavko, pa o tem na seji ESS niso govorili. »Vlada lahko zelo trdo vztraja pri svojih stališčih in prikazuje razloge zanje. Da pa se o določenem vprašanju sploh noče pogovarjati, se mi zdi nesprejemljivo in v nasprotju z načeli socialnega dialoga,« je potek pogovorov med vlado in sindikati, v katerih vlada vztraja pri enostransko določenem 5-odstotnem znižanju celotne mase plač v javnem sektorju, s sindikati pa bi se pogovarjala le, kako to znižanje doseči, komentiral pravnik dr. Rajko Pirnat. mk