V stranki Zares so z zaskrbljenostjo spremljali razplet demonstracij, ki so se končale z nasiljem na mariborskih ulicah. Pri tem jih pojasnila ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka in odgovornih policijskih funkcionarjev niso zadovoljila in so v veliki meri v nasprotju z dobro dokumentiranim potekom dogodkov na svetovnem spletu.

Kot poudarjajo, obsojajo vsakršno nasilje, tudi nasilje demonstrantov, a sprašujejo se, zakaj je policija, namesto da bi izolirala nasilne posameznike, dejansko nediskriminatorno uporabila sredstva nasilja in policijsko silo proti vsej zbrani množici mirnih protestnikov. "Odgovor na to lahko poda samo neodvisna preiskava," menijo v Zaresu.

»Če ne bo odstopov, je to znak prihajajoče druge republike«

Tudi v Stranki za trajnostni razvoj Slovenije - TRS ter Demokratični stranki dela - DSD ostro obsojajo uporabo sile. "Metanje solzivca, pohod konjenice v množico ljudi je namreč skrajna uporaba sile," opozarjajo. Protestirajo tudi proti izjavi notranjega ministra, da so bili protesti ilegalni ter da bodo iskali krivce.

Zato v teh dveh strankah zahtevajo odstop ministra za notranje zadeve in generalnega direktorja policije Stanislava Venigerja, "ki bi morala prva stati za zahtevami državljanov po pravni državi, ne pa zganjati nasilja nad njimi v imenu elit". "Če tega ne bo, bo to jasni signal nastajajoče druge republike," so zapisali v teh dveh zunajparlamentarnih strankah.

»Naj odstopi mestni svet in se vzame veter iz jader skrajnežev«

Oglasili so se tudi v gibanju 15o, kjer obsojajo policijsko represijo ter zahtevajo takojšnjo izpustitev vseh pridržanih in aretiranih protestnikov. Prav tako zahtevajo odstop vrha ministrstva za notranje zadeve in policije.

Pozivajo tudi k množičnim izrazom solidarnosti z Mariborčani in Mariborčankami, vključno z demonstracijo proti represiji, za demokracijo in prihodnost v Ljubljani.

Slišati pa je tudi drugačna mnenja. V Skupnosti enakih možnosti za vse izrekajo pohvale policiji, ki je po njihovem mnenju odlično opravila svoje delo in "mesto obvarovala pred podivjanimi netilci nemirov". Kot so zapisali, bi bilo najbolje, če bi v Mariboru odstopil mestni svet v celoti in se "na novo premešajo karte ter vzame veter iz jader skrajnežev".

Jager: Župan je že odstopljen

Mariborska mestna opozicija v odsotnosti SD, ki se vabilu ni odzvala, je dan po protestih zoper župana Franca Kanglerja ocenila, da so v mestu nastale izredne razmere. Ker želijo po besedah svetnika Liste za Maribor Alojza Križmana, tudi nekdanjega župana, prevzeti svoj del objektivne odgovornosti, predlagajo razpustitev mestnega sveta.

"Menimo, da je za razmere ob županu in podžupanih kriv tudi mestni svet. Vsi nosimo določeno odgovornost, čeprav šibka opozicija bonbončkov, ki jih je župan ves čas ponujal, ni nikoli sprejela," je dejal Križman, ki je novinarsko konferenco sklical s predstavniki kluba samostojnih svetnikov, Gregorjem Jagrom, Janjo Vidmar in Mohamadom Berrom, svetnico Zelenih Melito Cimerman in svetnikom Lipe Rokom Pečetom, medtem ko je prisotnost zaradi službenih obveznosti opravičil svetnik LDS Tomaž Orešič.

Melita Cimerman je dejala, da Kangler očitno ne razume več ničesar in da zdaj od njega ne le pričakujejo, pač pa zahtevajo, da odstopi. Še korak naprej je šel Gregor Jager, ki je dejal, da je župan po ponedeljkovem dogajanju že odstopljen.

Pahor: Nesorazmerna raba sile dodatno razvnema strasti

Vsaka pretirana ali nesorazmerna uporaba sile dodatno razvnema strasti in nezadovoljstvo, je prepričan predsedniški kandidat Borut Pahor. Da bi se izognili slehernemu dvomu o tem ali je bilo tako tudi v primeru dogodkov v Mariboru, pričakuje "prepričljivo poročilo notranje komisije pristojnega ministrstva".

Pahor je v odzivu na ponedeljkove proteste v Mariboru zapisal, da je od prvega komentarja mariborskega dogajanja dalje opozarjal na pomen mirnih demonstracij, brez nasilja.

"Kolikor vem, sem bil med prvimi, ki ni opozoril zgolj na možnost uporabe sile demonstrantov, temveč tudi državnih organov poklicanih za varovanje reda in miru," navaja Pahor. Ob tem dodaja, da "vsaka pretirana ali nesorazmerna uporaba sile dodatno razvnema strasti in nezadovoljstvo, ter se z njo opravičuje nadaljnje proteste, v Mariboru in drugje po Sloveniji".

Direktor Policijske uprave Maribor Danijel Lorbek je sicer že napovedal, da bo v skladu z zakonom ustanovljena notranja komisija ki bo preverila ravnanje policistov ob ponedeljkovem dogajanju.