Greenpeace je aprila letos zbral omenjenih 141 kosov oblačil, od hlač in majic do spodnjega perila, ki so bila izdelana tako na Kitajskem kot v številnih drugih državah.

Preiskave v neodvisnih laboratorijih so pri nekaterih od njih potrdile prisotnost visokih ravni strupenih ftalatov in barv, ki vsebujejo rakotvorne amine. V kar dveh tretjinah oblačil so potrdili prisotnost nonilfenol etoksilatov (NPE). Zaznali so tudi druge potencialno nevarne industrijske kemikalije, so danes sporočili iz okoljevarstvene organizacije.

NPE je kemikalija, ki se razgradi v nonilfenol, ta pa ima toksične značilnosti, ki med drugim negativno vplivajo na hormone. Kot opozarjajo v Greenpeaceu, so lahko škodljive tudi zakonsko dovoljene, navidez majhne, a kumulativne količine substanc, kot so NPE, v posameznih kosih oblačil.

Obenem v organizaciji opozarjajo, da tako izdelava kot pranje teh oblačil prispevata k strupenemu onesnaževanju vode po vsem svetu. Velike modne hiše opozarjajo, da so globalni akterji in kot taki imajo možnost, da si prizadevajo za izločitev nevarnih substanc iz celotnih proizvodnih linij ter za pozitivne spremembe skozi vso dobavno verigo.