''Branimo našo prihodnost''

Mladi so danes nezadovoljstvo poleg demonstracij izrazili še z drugimi dogodki, kot so zasedbe prostorov. Med slogani, ki so jih napisali na plakate, sta tudi: "Roke stran od javnega izobraževalnega sistema!" ter "Branimo našo prihodnost!"

Po navedbah demonstrantov je Italija med tistimi evropskimi državami, ki za izobraževanje namenijo najmanj sredstev. Italijanski učitelji so med najslabše plačanimi. Investicije v stavbe izobraževalnih ustanov so že pred nekaj leti usahnile. "Vsaka druga šola ne odgovarja varnostnim standardom," so bili danes glasni učenci.

Vlada premiera Maria Montija protestnikom odgovarja, da je varčevanje v izobraževanju v luči krize nujno. Izpostavljajo tudi, da je v Italiji število učencev na posameznega učitelja med najnižjimi na svetu. V Rimu so se sicer v luči demonstracij bali izgredov, zato so poostrili varnostne ukrepe.

Montijeva vlada prav te dni obeležuje prvo leto vladanja. "Brez varčevalne politike vlade danes mogoče ne bi bilo več območja z evrom," so zapisali v danes objavljenem sporočilu za javnost, v katerem izpostavljajo dosedanje dosežke. Pravijo tudi, da si je Italija na mednarodni ravni povrnila ugled in je aktivna partnerka ter ena od glavnih igralk pri sprejemanju strateških odločitev v EU.

"Zagotovo bi lahko naredili še več in morda smo storili tudi nekaj napak," sicer priznavajo v Montijevi ekipi. Več bi tako lahko bilo storjenega za družine z najnižjimi prihodki in za večjo socialno pravičnost. V prihodnje želi vlada okrepiti prav podporo družinam, ki so po njenem mnenju v kriznem času rešitev v stiski za osebe v finančnih težavah. Zahvaljujoč pomembni vlogi družine so Italijani krizo občutili manj kot v drugih državah, na primer v ZDA, še ocenjuje vlada.

"Vladajoče politike skrbijo zgolj njihove lastne denarnice"

Na Češkem so danes pripravili sindikalne proteste proti varčevalnim načrtom vlade, ki se jih je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa udeležilo okoli 5000 ljudi. "Vladajoče politike skrbijo zgolj njihove lastne denarnice," je v Pragi dejal sindikalni vodja Jaroslav Zavadil in zahteval predčasne volitve.

Na Češkem je sicer 17. november od leta 2000 praznik, ko se spominjajo boja za demokracijo in svobodo. Na spominski slovesnosti v spomin na demokratične spremembe leta 1989 pa je danes prišlo do manjšega izgreda.

Ko je predsednik države Vaclav Klaus na mestu krvavega zatrtja študentskih demonstracij položil venec, so ga nekateri prek zvočnikov ozmerjali za sleparja, saj naj bi Klaus med privatizacijo v državi zagovarjal razprodajo države. Predsednikovi pristaši so se na zmerjanje odzvali z glasnimi klici Naj živi Klaus.