V Sindikatu kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije (KNG) so v izjavi za medije zagotovili, da podpirajo sanacijo bančnega sistema, ker je ta pomembna za hitrejši razvoj slovenskega gospodarstva in družbe. Zavedajo se tudi, da je neka oblika državne intervencije potrebna.

Podpirajo boljše rešitve od trenutne

Istočasno pa podpirajo boljše rešitve od trenutne, in to takšne s čim večjo strokovno in drugo podporo, saj gre pri tej sanaciji za izjemno pomembno strateško vprašanje, ki nima le finančnih, ampak tudi dolgoročne razvojne, politične in socialne posledice.

Zato bi bilo po njihovem prepričanju smiselno, da se pri reševanju vprašanja nakopičenih slabih bančnih terjatev ubere takšna pot, ki bo prinesla hitrejše in boljše učinke, ki bo vsebovala minimalno nevarnost zlorab, ki bo temeljila na strokovnem pristopu z minimalnim vplivom političnih interesov in ki bo najcenejša ter bo s skrbjo za slovensko gospodarstvo dolgoročno zagotavljala blaginjo državljankam in državljanom.

Konstruktivno sodelovanje skozi socialni dialog

Sindikat od vlade in ministrstva za finance pričakuje jasna zagotovila, da so pripravljeni pristopiti k iskanju novih rešitev, pri čemer naj se vključijo vsi deležniki v tem procesu, zato da se doseže takšen dogovor, ki bo v širši družbi potrjen s čim večjim možnim soglasjem.

Skozi socialni dialog je sindikat pripravljen konstruktivno sodelovati in če bo takšna rešitev dosežena, razlogov za izvedbo referenduma po njihovih navedbah ne bo več.

Türk in Šušteršič na sestanku

Predsednik republike Türk in finančni minister Šušteršič sta se na sestanku o možnostih za preprečitev referendumov o zakonih o slabi banki in o državnem holdingu strinjala, da je treba pogovore o tej temi nadaljevati.

Türk je na sestanek o možnostih za preprečitev referendumov o zakonih o slabi banki in o državnem holdingu v četrtek povabil premiera Janeza Janšo, a termina za njuno srečanje ni bilo mogoče uskladiti, zato se je sestanka udeležil Šušteršič. Türk obžaluje dejstvo, da se Janša sestanka ni udeležil, saj "bi s svojo navzočnostjo izkazal politično voljo za iskanje dogovora".

Šušteršič odprt za dogovore s sindikati

Šušteršič je po pogovoru izpostavil, da ostaja odprt za dogovore s sindikati, da pa razume, da bodo ti v ponedeljek začeli zbirati podpise. Razume, da bo tudi predsednik republike skušal sindikatom povedati, da se je treba še naprej pogovarjati. Obenem meni, da ta sestanek lahko pomaga, saj ima lahko Türk moralni vpliv na sindikate.

Razume pa tudi, da bodo sindikati v ponedeljek začeli zbirati podpise, ker je bil ta rok dan. "Sindikati pa bodo verjetno razumeli, da bo večina v parlamentu vložila zahtevo za ustavno presojo tega referenduma. Vmes pa so naša vrata odprta," je poudaril minister.

Pobudo za referendum o zakonu za sanacijo bančnega sistema je podal Sindikat KNG potem, ko se je po vnovičnem preverjanju podpisov izkazalo, da je teh dovolj.

Še v četrtek so z ministrstva sindikatu pošiljali dodatne predloge. Kot je pojasnil Šušteršič, so se osredotočili na tisto, kar so sindikati izpostavili kot najpomembnejše, in sicer razmerje med dokapitalizacijami in prenosom slabih terjatev.

Ministru so posredovali pismo

Sindikat je ministru danes posredoval pismo. Kot je pojasnil Šušteršič, v njem predlagajo, da se napiše povsem nov zakon, skozi proces tripartitnega socialnega dialoga. "Za to ni časa niti potrebe. Na ministrstvu smo vendarle tudi ljudje, ki nekaj vemo o stvareh. Pripravili smo pripravili koncept, ki v osnovi ni napačen, smo ga pa pripravljeni dodelati, popravljati, dopolnjevati," je izpostavil.

Sindikat KNG bo lahko v primeru, da se s finančnim ministrstvom ne dogovori o umiku referendumske pobude, že v ponedeljek začel zbirati 40.000 podpisov za razpis referenduma o slabi banki.

Glede referenduma o zakonu o Slovenskem državnem holdingu, ki ga zahteva opozicijska PS, pa se bosta v ponedeljek popoldne v DZ pogovarjala Šušteršič in poslanka PS Alenka Bratušek. V PS so tovrstno srečanje postavili kot pogoj za razmislek o umiku referenduma.