"Odločitev o uvedbi storitev nove generacije LTE je nov pomemben korak v razvoju Telekoma Slovenije," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani povedal predsednik uprave Telekoma Rudolf Skobe.

Dodal je, da se v uvajanje LTE spuščajo postopno. Menijo namreč, da ni potrebe po ekspresni uvedbi. "LTE bomo uvajali postopoma, sledili tudi zrelost opreme predvsem na uporabniški strani. Na uporabniški strani namreč še ni na voljo zelo veliko naprav, ki omogočajo uporabo tehnologije LTE," je dejal in nadaljeval, da pa jih bi v začetku leta 2013 že občutno več.

Telekom je tehnologijo LTE prvič preizkušal že leta 2010, zdaj pa je začel dejansko nadgradnjo obstoječega omrežja na način, da bo podpiralo tudi LTE. Za dobavitelja opreme so po obsežnih pogajanjih z več ponudniki izbrali švedsko družbo Ericsson, ki je bil že doslej eden najpomembnejših dobaviteljev opreme za skupino Telekom Slovenije.

Do konca leta bo LTE podpiralo 70 baznih postaj

Do konca leta 2012 bo LTE podpiralo 70 baznih postaj, je na novinarski konferenci obelodanil podpredsednik uprave Telekoma Zoran Vehovar. S tem se je za napačno izkazala izjava Boža Mišovića iz Telekoma Slovenije na sredini konferenci Telekomunikacije 2012, češ da bo do konca leta postavljenih že 200 baznih postaj.

Telekom bo za LTE do konca leta 2012 po besedah Vehovarja sicer namenil 2,5 milijona evrov, medtem ko je vrednost celotne investicije v LTE v prihodnjih petih letih po najverjetnejši projekciji ocenjena na 51 milijonov evrov.

Koliko baznih postaj za LTE bodo imeli ob komercialnem zagonu, v Telekomu ne razkrivajo, pravijo pa, da bodo imeli takrat pokrita vsa večja slovenska mesta, kasneje pa bodo pokritost širili.

"V prihodnjem letu bomo tako prišli s prvim pravim slovenskim omrežjem LTE, torej z omrežjem, ki bo dostopno v vseh večjih slovenskih mestih in ki ga bodo lahko uporabniki v vseh večjih slovenskih mestih tudi uporabljali in imeli v ponudbi Telekoma Slovenije na voljo pakete in naprave, ki bodo to uporabo omogočile," je poudaril prvi mož Telekoma.

Te besede gre razumeti v luči dejstva, da je drugi največji slovenski mobilni operater Simobil že julija letos kot prvi v Sloveniji začel komercialno ponujati storitve mobilne telefonije LTE, vendar le v Ljubljani ter na Brniku in Bledu.

Večje hitrosti prenosa podatkov in hitrejši odzivni časi

LTE po besedah Vehovarja prinaša večje hitrosti prenosa podatkov in hitrejše odzivne čase ter posledično boljšo uporabniško izkušnjo, za Telekom kot operaterja pa tudi večjo stroškovno učinkovitost oziroma nižjo produkcijsko ceno in obenem priložnost za obsežen razpis in pogajanja s potencialnimi dobavitelji glede opreme in cene.

"Po težkih, zahtevnih pogajanjih, v katerih je obstajala tudi možnost, da seveda obstoječi dobavitelj ne bi bil zbran in bi ga zamenjali s kom drugim, smo se odločili za Ericsson. Dosegli smo seveda bistveno boljše cene, ker nam seveda taka prelomnica da neko pogajalsko moč," je pojasnil Vehovar.

Direktor za Zahodno in Srednjo Evropo v Ericssonu Anders Runevad je potrdil, da so posel uspeli dobiti po obsežnih tehničnih pogajanjih in preizkusih ter seveda tudi komercialnih pogajanjih.

Omrežja je treba stalno posodabljati

Vehovar je nadaljeval, da morajo operaterji tako ali tako stalno posodabljati omrežja in povečevati njihovo zmogljivost, v to jih sili hitra rast prometa. "V povprečju mobilni operaterji vsako leto dajejo 14 odstotkov prihodkov v investicije, od tega 60 do 70 odstotkov v omrežje," je pojasnil.

Plana investicij za leto 2013 v Telekomu sicer še niso sprejeli, pri čemer pa je Skobe pojasnil, da se bo osredotočil v tiste investicije, ki bodo imele neposreden vpliv na prihodke in dvig dobička pred obrestmi, davki, depreciacijo in amortizacijo (EBITDA).

Za LTE bodo v Telekomu v prvi fazi uporabili frekvenčni spekter, ki se sedaj uporablja za GSM-telefonijo (1800 MHz), saj Slovenija še ni razpisala frekvenc, ki bi bile namenjene za LTE. Ta podpira hitrost prenosa podatkov do 100 Mbit/s, medtem ko naj bi uporabniki v povprečju v praksi imeli na voljo hitrosti od 20 do 40 Mbit/s.

Nadgraditi bo treba bazne postaje

Ko bodo na voljo tudi frekvence v pasu 800 MHz, ki so se sprostile s prehodom z analognega na digitalni način oddajanja prizemnega televizijskega signala, jedra omrežja ne bo potrebno nadgrajevati, pač pa bo treba nadgraditi bazne postaje.

Nadgradnja bo potrebna tudi ob uvedbi tehnologije VoLTE, pri kateri gre za prenos govora preko omrežij LTE. Do uvedbe te tehnologije pa bo sistem zastavljen tako, da bo uporabnika v primeru vzpostavitve govorne komunikacije v času, ko bo s pametnim mobilnikom priključen na omrežje LTE, samodejno preneslo na 3G-omrežje.

Vehovar je še pojasnil, da se zavedajo, da LTE uradno še ni tehnologija četrte generacije mobilne telefonije (4G), tako da bodo do prihoda pravega 4G govorili le o LTE. Pravi 4G naj bi omogočala šele tehnologija LTE Advanced.

Telemach s storitvami mobilne telefonije odslej gostuje tudi v Telekomovem omrežju

Največji slovenski kabelski operater Telemach, ki je letos ponudil storitve mobilne telefonije na podlagi gostovanja v omrežju operaterja Tušmobil, z današnjim dnem te storitve preko nacionalnega gostovanja ponuja tudi v omrežju operaterja Telekoma Slovenije.

Telemach je na slovenski trg mobilne telefonije vstopil sredi junija letos in prvotno gostuje v omrežju Tušmobil. Tušmobil z lastnim omrežjem GSM/EDGE pokriva 98,42 odstotka prebivalstva, z omrežjem UMTS pa 81,35 odstotka prebivalstva.

Z nacionalnim gostovanjem pa sedaj Telemachovi naročniki preko omrežja največjega mobilnega operaterja v Sloveniji uporabljajo mobilne storitve, ki s signalom GSM pokrivajo 99,7 odstotka prebivalcev, s signalom UMTS pa nekaj več kot 90 odstotkov prebivalstva, so danes sporočili iz Telemacha.

Telemach svojim uporabnikom za nemoteno delovanje storitev svetuje nastavitve samodejne izbire omrežja. Pomembno dejstvo je, da se aktiven klic ob prehodu iz enega v drugo omrežje prekine, saj mora mobilni telefon narediti preklop.

Direktor Telemacha Marko Šter je odločitev o gostovanju v omrežju Telekoma, ta na trgu mobilne telefonije nastopa pod blagovno znamko Mobitel, pospremil z besedami, da se trudijo, da bi bile njihove storitve dostopne čim širšemu krogu ljudi.