Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je preiskala več koruptivnih dejanj mariborskega župana Franca Kanglerja in povezanih oseb v povezavi s poslovanjem družbe Farmadent d.o.o., ki je v večinski lasti občine. Ugotovila je, da je Kangler s svojim ravnanjem deloval koruptivno. Svoje ugotovitve je kot ovadbo odstopila pristojnim organom odkrivanja in pregona zaradi utemeljenega suma storitve več kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti.

V nasprotju s svojimi pooblastili in dolžnostmi je posredoval in vplival na direktorja družbe Farmadent d.o.o. Sklenil je svetovalno pogodbo z družbo Salutor, d.o.o., katere lastnik in direktor je Sašo Peče, nekdanji poslanec ZD, ki je s tem pridobil neupravičeno premoženjsko korist v višini 98.400 evrov. Poleg tega je posredoval in dosegel imenovanje Dušanke Jurenec za prokuristko družbe Farmadent d.o.o., ki je dobivala 9.899 evrov bruto plače za vsak mesec opravljanja prokure. V nasprotju z dolžnostjo izogibanja nasprotju interesov posredoval in dosegel sklenitev pogodbe med družbo Farmadent, d.o.o. in odvetnikom Zvonkom Kolškom. Prav tako je posredoval in dosegel sklenitev kreditne pogodbe med družbo Farmadent d.o.o. in družbo RTS d.o.o. v višini 100.000 evrov.

Iz podjetja Tele 59, ki upravlja s televizijo RTS, so danes za STA sporočili, da so pri Farmadentu res najeli kredit, saj so potrebovali denar za plače. Posojilo so najeli pod pogoji, ki jih je postavil Farmadent, v višini 80 odstotkov, vključno z vsemi obrestmi, pa so ga tudi že povrnili.

"Nikogar nismo prosili za posredovanje pri najemanju kredita. Dogovor je bil sklenjen med takratnim direktorjem Donkom in solastnikom družbe Tele 59 Janezom Ujčičem," je za STA zatrdil direktor podjetja Tele 59 Stipe Jerič.

KPK je ocenila, da gre pri Kanglerjevem ravnanju za ponavljajočo zlorabo javne funkcije in pooblastil. V »nepravnem« jeziku to po mnenju komisije pomeni »sistematičen klientelizem župana in z njim povezanih oseb na škodo javnih sredstev ter javnih podjetij«. Ugotovitve je skupaj s pridobljeno dokumentacijo in drugimi dokazili komisija kot ovadbo odstopila pristojnim organom zaradi utemeljenega suma storitve več kaznivih dejanj.

KPK pričakuje negativen odziv Kanglerja na njihove ugotovitve

KPK sicer pričakuje negativen odziv mariborskega župana Franca Kanglerja na njihove ugotovitve, da je v zadevi Farmadent zlorabil pooblastila, je v izjavi za medije dejal namestnik predsednika KPK Rok Praprotnik. Poudaril je, da so bile nekatere izjave obravnavanih oseb v postopku preiskave žaljive do komisije.

Praprotnik je pojasnil, da komisija na podlagi Kanglerjevega pisnega odgovora pričakuje negativen odziv na danes predstavljene ugotovitve. Nekateri odgovori in izjave obravnavanih oseb v tej zadevi so bili namreč po Praprotnikovih besedah žaljivi do komisije, prav tako pa tudi preverjeno neresnične.

"Zaradi tega želimo poudariti, da je komisija svoje ugotovitve sprejela na podlagi pridobljenih podatkov, listinske dokumentacije in izjav, zato je tudi ugotovila objektivno stanje," je poudaril Praprotnik.

Senat komisije je namreč na seji prejšnji teden sprejel zaključne ugotovitve v zadevi Farmadent, v kateri je ugotovil, da je Kangler s svojim ravnanjem večkrat izpolnil znake korupcije. "Kanglerjeva ravnanja predstavljajo ponavljajočo in sistematično zlorabo pooblastil ter drugih pristojnosti v nasprotju z zakonom in pravno dopustnimi cilji," je poudaril Praprotnik. Dodal je, da Kanglerjeva dejanja predstavljajo sistematičen klientelizem na škodo javnih sredstev in podjetij.

Kangler ostro zavrača očitke protikorupcijske komisije

Mariborski župan Franc Kangler je v celoti in odločno zavrnil ugotovitve protikorupcijske komisije, da naj bi ravnal koruptivno v primeru občinskega podjetja Farmadent. Kot je dejal, nikoli ni vplival na nekdanjega direktorja Leopolda Donka v zvezi z nekdanjim poslancem Sašom Pečetom in televizijo RTS, kaj šele v zvezi z odvetnikom Zvonkom Kolškom.

Kangler je mnenja, da so svoje ugotovitve gradili zgolj na podlagi izjav nekdanjega direktorja Farmadenta Donka, ki naj bi po mnenju komisije sicer prav tako ravnal koruptivno, ker ni prekinil svetovalne pogodbe s Pečetovim podjetjem.

"Kot župan je moja dolžnost, da če izvem, da nek direktor občinskega podjetja v letu dni porabi 200.000 evrov za reprezentanco in za službeno pot v Moskvo 25.000 evrov, moram v skladu z akti družbe ukrepati oziroma predlagati. In zato sem tudi predlagal prokuristko," je odločitev, da na to mesto postavi svojo nekdanjo vodjo kabineta Duško Jurenec, pojasnil Kangler.

Kangler se je odzval tudi na vse bolj pogoste pozive k odstopu. Kot je dejal, o tem ne razmišlja, saj bo tako v tem primeru, kot tudi v vseh ostalih, za katere je že bil ovaden, dokazal, da ni za nič kriv, zato upa, da se mu bo nekdo v prihodnosti za vse skupaj opravičil. "Če pa bom spoznan za krivega, pa odstopim takoj," je zatrdil mariborski župan.

Na njegove današnje izjave se je že odzvala tudi protikorupcijska komisija, ki zanika, da naj bi svoje ugotovitve gradila zgolj na izjavi nekdanjega direktorja Farmadenta. Senat komisije je namreč opravil razgovor z Donkom, pooblaščene osebe komisije pa so opravile posamezne razgovore z nekaterimi osebami, ki bi lahko podale informacije v zvezi z omenjenim primerom.

Komisija je v okviru svojih pristojnosti zahtevala in pridobila podatke, obsežno dokumentacijo ter informacije s strani več pravnih oseb, vključno z družbama Farmadent in Salutor, in državnih organov, vključno z okrožnim državnim tožilstvom in okrožnim sodiščem v Mariboru. Ugotovitve komisije so objektivne in temeljijo na pridobljenih izjavah, podatkih in listinski dokumentaciji. Pred sprejemom zaključnih ugotovitev je komisija pridobila tudi izjave obravnavanih oseb, zatrjujejo na komisiji.

Na Kanglerjevo začudenje, da komisija nekatere notarsko overjene izjave, ki jih je posredoval, označuje za neresnične, odgovarjajo, da notarska overitev izkazuje zgolj, da je izjavo podala podpisana oseba, ne izkazuje pa resničnosti izjave. Kot ugotavljajo, iz podatkov in listinske dokumentacije, v katero je vpogledala komisija, izhajajo nasprotna dejstva, ki kažejo, da je komisiji poslana notarsko overjena izjava vsebinsko neresnična.