Takšen pristop je ''diametralno nasproten'' konceptu reševanja bank, ki ga predlaga vlada. ''Šele v primeru, da ta pristop, ki vključuje porabo davkoplačevalskega denarja ne obrodi sadov, pa naj se uporabijo alternative,'' so novo stališče sindikata KNG povzeli na ministrstvu za finance. Kljub temu so odločeni, da pogovore nadaljujejo, vendar na točki, kjer so jih zaključili pred časom.

Na ministrstvu pa so še izpostavili, da so jim predstavniki sindikata sporočili, da ne zastopajo več interesov svojega članstva, ampak tudi širše družbene interese, ''za kar sicer nimajo potrebne demokratične legitimacije,'' so izpostavili.

Sindikat KNG: Naša stališča se niso spremenila

V sindikatu KNG poudarjajo, da se njihova pogajalska stališča glede umika referendumske pobude o slabi banki niso spremenila. Zato se sprašujejo, ali je smiselno nadaljevati pogajanja z nekom, ki jih za konstruktivne in produktivne oceni le v primeru, če odstopijo od svojih zahtev, obenem pa dvomi o njihovi demokratični legitimnosti.

Današnje navedbe ministrstva za finance, da je Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije (KNG) v pogajanjih za umik referendumske pobude o slabi banki spremenil pogajalska stališča tako, da je njihova nova zahteva popolnoma nasprotna vladnemu konceptu, so v sindikatu označili kot netočne, nekorektne in zavajajoče.

Kot v sporočilu za javnost pojasnjujejo v sindikatu KNG, so na ponedeljkovih pogajanjih obravnavali zahteve sindikata, ki jih je ta na ministrstvo posredoval že pred zadnjimi pogajanji 30. oktobra, ki so bila kasneje prekinjena. Omenjene zahteve sicer do ponedeljka niso bile predmet obravnav na pogajanjih.

Podpise ni prispevalo samo članstvo sindikata

Ministrstvo je te zahteve zavrnilo, a to po navedbah Sindikata KNG še ne pomeni, "da so nas s svojimi komentarji prepričali in da smo od teh zahtev odstopili". Po prepričanju sindikata je nezaslišano, da se želi prikazati, da gre za nove zahteve sindikata in da gre za spremembo procesa pogajanja ali stališč sindikata.

V Sindikatu KNG tudi zavračajo trditve ministrstva, da sindikat naj ne bi zastopal več samo interesov svojega članstva. Kot zatrjujejo, podpise k pobudi za referendum o slabi banki ni prispevalo samo članstvo omenjenega sindikata.

Zavračajo tudi navedbe ministrstva, da sindikat nima potrebne demokratične legitimacije

V sindikatu KNG ob tem zavračajo tudi navedbe ministrstva, da sindikat nima potrebne demokratične legitimacije, sploh ob nezmožnosti pojasnila s strani predstavnikov oblasti, kam so izgubili njihovi podpisi v pobudi za referendum.

Nasprotujejo tudi poskusu "strokovne diskreditacije" novega člana pogajalske skupine sindikata Marka Goloba, nekdaj člana uprave Agencije za upravljanje kapitalskih naložb RS. Ob tem ministrstvo pozivajo, da ne posega v avtonomnost izbire članstva pogajalske skupine sindikata.

Nadaljevanje pogajanj zdaj vprašljivo

V ponedeljek sta se obe strani sicer dogovorili, da pogajanja za umik referendumske pobude o slabi banki nadaljujejo. Glede na ostre besede, ki jih je zdaj slišati z obeh strani, pa je nadaljevanje pogajanj zdaj vprašljivo.

Če dogovora o umiku pobude ne bo, se bo v ponedeljek, 19. novembra, začelo zbiranje 40.000 podpisov za referendum o zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, ki predvideva ustanovitev t.i. slabe banke. Pobudniki bodo imeli 35 dni časa, da zberejo podpise, referendum pa bi ob ustreznem številu podpisov in upoštevanju rokov lahko bil januarja.