Po Lukšičevi oceni smo v prvem krogu predsedniške tekme imeli tri zelo dobre kandidate z bogatimi izkušnjami. Vendar se je pokazalo, da se "v tej državi ne da vsega kupiti", je poudaril predsednik SD. Torej tisti, "ki so pri bogastvu" in so svoje finančne vire črpali za bogato kampanjo, ne morejo zmagati, če ne pokažejo tudi srčnosti ter prepričanja v to, da delajo nekaj, kar je koristno in v to verjamejo, je menil Lukšič.

Relativna zmaga v prvem krogu je po Lukšičevi oceni pripeljala do utrditve stranke, zato je SD danes še močnejša, kot je bila pred rezultatom nedeljskih volitev.

Upa, da se Pahor ne bo vpletal v zanke in spletke

V četrtek jih čaka še predsedstvo stranke, na katerem se bodo dogovorili, da še intenzivirajo delo stranke "v procesu do končne zmage". Lukšič je namreč prepričan, da bo Pahor v drugem krogu zmagal in bo Slovenija dobila predsednika, ki bo predsednik vseh državljanov. Prepričan je tudi, da bo Pahor dostojanstveno izpeljal kampanjo pred drugim krogom volitev in se ne bo vpletal v "zanke in spletke".

Lukšič je danes spregovoril tudi o izginulih podpisih za referendum o slabi banki. Kot opaža, se je institut referenduma izrodil in blokira razvoj Slovenije.

Kljub temu pa se mu zdi nujno, da tako v državnem zboru kot na notranjem ministrstvu naredijo poročilo o tem, kako so ti podpisi potovali, kdo jih je dobil, kdo jih je komu odnesel, kdaj in "kdo je v tem procesu sodeloval z navodili".

So pri izginulih podpisih dajali navodila?

Če so bila namreč dana kakšna dodatna navodila, ki so pripeljala do izginotja podpisov, bo to zelo pomembno pri nadaljnjih odločitvah, meni Lukšič. Sam sicer nima informacij, da bi se res dajala kakšna navodila, a meni, da je to možno.

V SD sicer pričakujejo, da se zadeva razčiščuje postopno, da bodo po raziskavi okoliščin ustrezno ukrepali pristojni, posebej minister za notranje zadeve in predsednik državnega zbora. Če se to ne bo zgodilo, pa se "bodo pogovarjali naprej".

Ne strinjajo se namreč s tem, da bi se ozračje predčasno pregrevalo, je poudaril Lukšič, ki pravi tudi, da bi bilo pozivanje k odstopu kogarkoli zadnja faza.

Kaj so glavni problemi Slovenije?

Hkrati je Lukšič danes izpostavil pogovore o sodelovanju. Kot je dejal, so se ravno prejšnji teden začeli pogovori pri predsedniku republike. Sam ocenjuje, da pogovori, ki se zgodijo za potrebe kampanje ali dnevnopolitične zadeve, niso dobri in imajo zelo slabo popotnico.

Lukšič pravi, da treba najprej skupaj ugotoviti, kaj so glavni problemi Slovenije. Po njihovi oceni so to recesija, proračunski deficit in stanje v bankah.

Hkrati pa treba ugotoviti, s kakšnimi cilji se bodo lotili teh problemov, je dejal Lukšič, ki zagovarja stališče, da se treba z vsemi naštetimi problemi spopasti hkrati in da se torej bank, deficita in recesije ne rešuje posebej. Vlada pa se je po njegovem z varčevalnim zakonom najprej lotila reševanja deficita, recesija in nezaupanje med ljudmi pa da sta se še povečala.