Predstavnik medobčinskega redarstva Mitja Senekovič je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da gre v 85 odstotkih za prekoračitev hitrosti med petimi in desetimi kilometri na uro. Kaznovali bodo le 96 voznikov, ki so vozili več kot 30 kilometrov na uro nad dovoljeno hitrostjo, proti sedmim, ki so vozili kar 50 km/h hitreje pa bodo vložili obdolžilne predloge.

Število prekoračitev se znižuje

"Trendi kažejo, da se število prekoračitev znižuje. V prvem tednu novembra smo zabeležili nekaj več kot 7000 prekoračitev hitrosti, kar dnevno v povprečju pomeni med 700 in 800 prekrški. Ker želimo z ukrepi poskrbeti za varnost, ne pa polniti proračun, smo se odločili, da za oktober ne bomo izdajali plačilnih nalogov," je dejal Senekovič in to pojasnil s posebnimi okoliščinami, ki naj bi bile po njegovem povezane s pričetkom organiziranega merjenja prekoračitev hitrosti.

Sicer pa so danes na maratonski, dve ure trajajoči novinarski konferenci, predstavniki mestne občine skupaj s predstavnikoma zasebnega vlagatelja v projekt - družbe Iskre Sistemi - javnost znova skušali prepričati v pravilnost, predvsem pa transparentnost sklenitve posla in razkrili sklenjeno pogodbo.

Zavlačevanja z vpogledom v dokumente ni bilo

Direktorica mestne uprave Milica Simonič Steiner je zagotovila, da zavlačevanja z vpogledom v dokumente ni bilo in da teh niso spreminjali, kakor jim je bilo očitano. Kot je zagotovila, je projekt zakonit, z njim je bil seznanjen tudi mestni svet. Zavrnila je tudi očitke na račun župana Franca Kanglerja, da naj bi ta pri sklenitvi posla prekršil svoja pooblastila.

Sistem je po njenih besedah namenjen tistim, ki kršijo cestne predpise, zato nikakor ne gre za nek davek ali takso. To pa pomeni, kot je dejala, da ne drži, da bodo modernizacijo semaforskega sistema v mestu morali plačati davkoplačevalci. Ob tem je še enkrat poudarila, da je za občino najpomembnejši prometni vidik, opaziti pa je, da se promet v mestu že umirja. Kljub temu bodo gospodinjstvom kmalu poslali novo brošuro, v kateri bodo občane dodatno seznanili z namenom projekta.

Velik izziv in poslovno tveganje

Predstavnik Iskre Sistemov Peter Goltnik je dejal, da je za njihovo družbo mariborski projekt velik izziv, a že od samega začetka tudi precejšnje poslovno tveganje, kar se zdaj že kaže ob burnih reakcijah v mestu. Ob tem ga preseneča, da se pristojni organi, precej medlo odzivajo na primere vandalizma in uničevanja radarjev. Zagotavlja, da sami delujejo transparentno, saj sicer ne bi obstajali že 60 let.

Opozicija bo svoje povedala na ponedeljkovi seji mestnega sveta, iz SD pa so že danes sporočili, da je po njihovem mnenju pogodba iz več razlogov nična. Ker je predsednik mestnega odbora stranke in poslanec Matevž Frangež prepričan, da je prišlo v postopku do bistvenih kršitev zakonodaje in tolikšnih napak v postopku, je danes vložil predlog za revizijo računskega sodišča, prijavo Komisiji za preprečevanje korupcije in pobudo za nadzor zakonitosti ministrstvu za finance.

"Kršitve zakonodaje in velike napake v postopku napeljuje na skrajno neodgovorno ravnanje župana kot varuha zakonitosti in javnega interesa. Tako množičen revolt jasno kaže, da v Mariboru, kjer smo soočeni z vse več obupa in globoko socialno stisko, ni in ne sme biti prostora za to, da se pod krinko javnega interesa iz denarnic ljudi napaja zasebni kapital. Resnost in globina kršitev ponovno napeljuje zgolj na en sklep: čas je, da gre," je zapisal Frangež.