Od Gallupa, do Rasmussna, CBSnews/NYTimes, Pew Research, ABCNews/Washington Post in tako naprej. Vsaj nekaj deset raziskovalcev in inštitutov že nekaj mesecev vsak dan objavljajo rezultate anket s katerimi ponazarjajo voljo ameriških volilcev. Gre za volilce na nacionalnem nivoju, predvsem pa za razpoloženje volilcev v še neopredeljenih, tako imenovanih swing državah, ki še nihajo med enim in drugim kandidatom. V zadnjih tednih pred volitvami je teh nihajočih držav, ki bodo po vseh napovedih odločile, kdo bo naslednji predsednik Združenih držav, ostalo le še sedem. To je, vse do preteklega ponedeljka, ko se je na vzhodno obalo Združenih držav ter območje, ki se dotika nihajočih držav, spustil orkan Sandy in napovedovalcem rezultatov predsedniških volitev iz rok izpulil njihovo najpomembnejše orodje. Potem ko je Sandy treščil na trdna tla in pozvročil neprecenljivo škodo, so raziskovalci morali priznati, da so rezulati njihovih anket pomanjkljivi, ker zaradi posledic ujme ne morejo doseči željenega vzorca volilcev. Ali z drugimi besedami, Sandy je izruval telefonske drogove in razcefral omrežja mobilne telefonije preko katerih so bili raziskovalci povezani s “predmeti” svojih raziskav. Z nekoliko bolj zanesljivimi rezultati raziskav bomo razpolagali šele proti koncu tedna, napovedujejo. Vendar le v primeru, da bodo zdajšnji modeli raziskav sposobni dodati novo spremenjljivko, ki se je priključila že dolgi vrsti obstoječih. Raziskave javnega mnenja bodo namreč morale tik pred volitvami upoštevati tudi reakcijo neopredeljenih volilcev na orkan Sandy. Bodo ti bolj zaupali predsedniku Baracku Obami, ki v teh dneh koordinira reševalne akcije in pomoč prizadetim krajem, ali pa se bodo vrgli v naročje Mittu Romneyju, ki je obljubil, da bo, če bo izvoljen, razpustil zvezno agencijo za naravne katastrofe (FEMA), ki prizadetim pomaga s sredstvi iz zveznega proračuna?

Kako bo tri dnevna prekinitev volilne kampanje vplivala na volilce? Kako bo razdejanje območja, na katerem živi 60 milijonov volilcev, vplivalo na udeležbo na volitvah, predvsem tistih predčasnih? Po nekaterih izračunih je pred prihodom Sandyja novega predsednika volilo že 14 milijonov Američanov. Zgodnji volilci naj bi bili tradicionalno naklonjenin demokratskim kandidatom. Toda, ali je temu še tako? Rezultati mnogih raziskav si nasprotujejo in kažejo nerazložljive velike preskoke v razpoloženju volilcev. Natančen in preteklosti izredno zanesljiv model raziskave Nata Silverja, ki med drugim upošteva povprečje rezultatov najbolj relevantnih anket, vztraja na tem, da ima Obama v nihajočih državah določeno prednost. Toda tudi Silver je že nekajkrat podvomil v kredibilnost letošnjih rezultatov, včeraj pa je bil prvi, ki je tvitnil Kleinovo izjavo, da rezultata predsedniške tekme letos ni mogoče napovedati. Morda tudi zaradi tega ne, ker Silver letos nima dostopa do rezultatov raziskav, ki jih za interno uporabo vodi Obamov štab v Chicagu. Za nameček je Jim Messina, menedžer Obamove kampanje, včeraj objavil video, v katerem našteva razloge, zaradi katerih bo predsednik zmagal v nihajočih državah. Mar tega video sporočila ni mogoče razumeti kot da je realnost ravno obratna?

Po ovinkih in preko nekaterih stikov sem včeraj skušal zvedeti s kakšnimi podatki operira Obamov štab. Naletel sem na zid. Zavrnili so me, češ da naj si pogledam izjavo Davida Axelroda, stratega Obamove kampanje. Ta je včeraj izjavil, da si bo v primeru poraza Obame obril brke. Tudi Romneyjev štab trdi, da bo zmagal njihov kandidat. Dejansko Romney že nekaj časa med nastopi deluje izredno samozavestno. Kljub temu pa njegove obljube ostajajo virtualne, trditve pa pogosto neresnične. Njegov tekmec Obama, v teh dneh deluje predsedniško in razsodno. Po nekaterih napovedih se bo tekma med razumom in iracionalnostjo končala s ponovnim preštevanjem glasov v državi Ohio.