Te volitve so za Pinero prvi preizkus, odkar je marca 2010 prevzel vodenje države, hkrati pa volilni barometer za predsedniške volitve novembra 2013. Udeležba je bila izjemno nizka, razlog pa naj bi bil ta, da so ljudje naveličani obstoječe politične elite.

V 345 občinah, kolikor jih ima Čile, so minulo nedeljo izbirali župane in 2224 svetnikov. Desni blok je od 144 občin, kolikor jih je obvladoval v prejšnjem mandatu, ohranil oblast v 121 občinah. Levosredinski blok pa je prej imel v svojih rokah 147 občin, poslej pa jih bo vodil 168.

Za Pinero in njegovi stranki RN in UDI je najbolj boleča izguba pomembnih občin glavnega mesta Santiaga, zlasti najbogatejše občine Providencia, kjer je 16 let županoval njihov kandidat Cristian Labbe, ki ga je zdaj premagala neodvisna leva kandidatka Josefa Errazuriz. Labbe predstavlja zadnjo javno figuro iz časa diktature, bil je vojaški polkovnik in pripadnik zloglasne tajne službe DINA ter tesni sodelavec diktatorja Augusta Pinocheta (1973–1990).

Predsednik Pinera je izid tokratnih volitev komentiral z besedami, da je volilno sporočilo razumel in bo zato v preostalem delu mandata bolj prisluhnil željam državljanov. Skrbi pa ga nizka udeležba oziroma dejstvo, da okoli 60 odstotkov od več kot 13,4 milijona upravičencev ni volilo. Po novi volilni zakonodaji je v volilni imenik vključenih okoli pet milijonov novih upravičencev, mlajših od 30 let, ki prej niso bili vpisani. Za razliko od stare zakonodaje, ko je bil vpis v volilni seznam prostovoljen in udeležba obvezna, poteka zdaj vpis avtomatično ob dopolnjeni starosti 18 let, udeležba pa je prostovoljna.

To je tudi privedlo do raznih zmešnjav, ker so se na volilnih seznamih znašla imena tisočih oseb, izginulih v času diktature. V seznamu volilnih upravičencev z volišča št. 2-M v občini Santiago center je zapisano tudi ime nekdanjega predsednika Salvadorja Allendeja, ki je umrl na dan državnega udara 11. septembra 1973. Volilna komisija te napake opravičuje z neažurnim stanjem v matični knjigi, od koder so bila imena avtomatično prenesena v volilni seznam, kar javnost razume kot veliko »malomarnost« vlade.