Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve menijo drugače. Začasno bivališče na Celovški cesti »ne odstopa od pogojev za bivanje v drugih domovih in je ustrezno«, so bili jasni na ministrstvu. Sterle-Novakova, ki vsakodnevno praktično živi z materami, ki so se znašle v stiski in potrebujejo začasno bivališče, je s konkretnimi primeri utemeljila svoje besede.

Omare imajo na hodniku

»Nekaj mater ima sobe v polkletnih prostorih, kjer se nabira vlaga. Ker so sobe premajhne za vso potrebno pohištvo, pa imajo matere in otroci omare po večini na hodnikih,« je razložila Sterle-Novakova. »Vsako jutro morajo torej po sveža oblačila na hodnik. Postelje in omare pa so po večini stare že 17 let, saj smo jih s seboj prinesli iz doma v Karunovi ulici. To pohištvo je bilo že tolikokrat sestavljeno in razstavljeno, da ne vem, kako dolgo bo še zdržalo,« je povedala vodja materinskega doma.

Odkrila je tudi, da so eno mati nedavno morali zavrniti, ker niso imeli dovolj velike sobe, da bi vanjo poleg postelje in pograda dali še dve mizi, saj je imela omenjena ženska dva šoloobvezna otroka. »Oba šolarja potrebujeta svojo mizo, soba pa je tako majhna, da bi že postelje komaj stlačili vanjo. Zaradi pomanjkanja prostih sob bomo morali še kakšno mater zavrniti, ker vlog dobivamo veliko. Samo danes sem dobila dve,« je razočarana odkimala Sterle-Novakova. Na ministrstvu so povedali, da materinski domovi v takšnih primerih matere z otroki usmerijo v kateri drug materinski dom oziroma v varno hišo, če je bila mati žrtev nasilja.

Dovoljenj za gradnjo še ni

Vodja materinskega doma ni skrivala dvomov o tem, ali bo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve izpolnilo svojo obljubo in jim omogočilo, da se prihodnje leto preselijo v povsem nov in prilagojen materinski dom na Jarški cesti. Ministrstvo, ki je 80 let staro stavbo na Jarški cesti z menjavo dobilo od Mestne občine Ljubljana, je v preteklosti namreč že snedlo svoje besede. Lanskega novembra so nam zagotovili, da bodo staro in materinskemu domu neprimerno zgradbo porušili še do konca lanskega leta. A skoraj leto po tem stavba še vedno stoji.

Ministrstvo pa še vedno ni pridobilo niti gradbenega dovoljenja za rušenje, kaj šele tistega, ki bi mu dovolilo gradnjo nove stavbe. Skrb vzbujajoča je tudi izjava, ki smo jo pred meseci prejeli od ministrstva, da so na področju naložb zavezani k omejitvam, iz česar je bilo mogoče razumeti, da mogoče ne bodo mogli zagotoviti 500.000 evrov, kolikor naj bi stala novogradnja. Včeraj so dejali, da imajo sredstva za gradnjo planirana.

So se prenaglili z zamenjavo?

A glede na vse zaplete po preselitvi materinskega doma iz Karunove ulice na začasno lokacijo se poraja vprašanja, ali se ni ministrstvo prenaglilo s hitro menjavo nepremičnin z mestno občino. Materam in tudi zaposlenim v materinskem domu bi namreč prizanesli z marsikatero težavo, če bi jih v Karunovi ulici pustili do gradnje novega doma na Jarški cesti.

A na ministrstvu svojih odločitev niso znali prepričljivo utemeljiti. Zapisali so, da je do menjave prišlo na pobudo občine, ki da je nujno potrebovala dodatne prostore za vrtec Trnovo. Dodali so, da so se pri iskanju ustrezne lokacije povezali tudi z uslužbenkami materinskega doma in skupaj iskali ustrezno rešitev. To sicer drži, vendar takrat so bili obeti bistveno bolj optimistični, saj so na ministrstvu napovedovali, da bodo matere materinski dom na Jarški cesti lahko uporabljale že prihodnje leto.

Zanimivo je tudi, zakaj ministrstvo ni že pred menjavo z mestno občino presodilo, da bodo morali občinsko stavbo na Jarški cesti porušiti in materinski dom zgraditi na novo. Na ministrstvu so zagotovili, da so hišo pregledali in najprej sklenili, da jo bodo adaptirali. Šele ob pripravi dokumentacije so ugotovili, da je bolj smiselno, če hišo porušijo in jo v celoti nadomestijo s stavbo, ki bo materinskemu domu povsem pisana na kožo.