Podatki o pričakovanih pridelkih na 5. september kažejo, da naj bi slovenski pridelovalci koruze letos pospravili še nekoliko slabši pridelek. Letošnji skupni pridelek koruznega zrnja naj bi tehtal 272.000 ton, to je za 22 odstotkov manj od pridelka, doseženega lani. Manjši skupni pridelek je bil v zadnjih desetih letih dosežen le še v letu 2003.

Silažne koruze naj bi bilo okrog milijon ton, ker je za 14 odstotkov manj od pridelka, doseženega v letu 2011.

Krompirja letos 17,5 odstotka manj

Količinsko naj bi letos pridelali 17,5 odstotka manj krompirja kot lani, hkrati pa bi predvsem zaradi vse manjših površin s to kulturo pridelali tudi za četrtino manj od povprečno pridelane količine krompirja v zadnjih desetih letih.

Pridelovalci oljnih buč naj bi letos pospravili okrog 2250 ton bučnih semen, to je za 44 odstotkov manj kot lani in kar za četrtino manj od povprečno pridelane količine oljnih buč v zadnjih desetih letih.

Na približno enako velikih površinah kot lani se pričakuje letos za devet odstotkov manjši količinski pridelek sončnic.

Hmeljarji z najslabšim pridelkom v zadnjih desetih letih

Slovenski hmeljarji naj bi letos na za 15,7 odstotka manjših površinah kot v letu prej pospravili za tretjino manj pridelka. Pričakovani povprečni hektarski pridelek hmelja je z 1,3 tone eden slabših v zadnjih desetih letih.

Tako v intenzivnih kot v ekstenzivnih sadovnjakih naj bi letos vse opazovane sadne vrste (jabolka, hruške, breskve in nektarine, češplje in slive) obrodile slabše kot v letu pred tem. Pridelek jabolk naj bi bil v intenzivnih sadovnjakih za 30 odstotkov manjši, v ekstenzivnih sadovnjakih pa za petino manjši.

Grozdja manj za dobro petino

Pričakovani povprečni pridelek hrušk v intenzivnih sadovnjakih naj bi bil s 13,8 tone na hektar za petino manjši od doseženega povprečnega pridelka v zadnjih desetih letih. Pričakuje se tudi komaj polovična letina češpelj in sliv.

V primerjavi z lansko letino naj bi bil letošnji skupni pridelek grozdja za 21,6 odstotka manjši od lanske dobre letine. Letošnja letina grozdja naj bi bila tako po skupnem pridelku (okrog 95.000 ton) kot po pričakovanem povprečnem pridelku (5,8 tone na hektar oziroma 1,7 kilograma na trto) najslabša v zadnjih desetih letih.