Minister za delo, družino in socialne zadeve je pred začetkom pogajanj poudaril, da se bodo danes osredotočili na predlog novele zakona o urejanju trga dela, v katerem sta po njegovi oceni za sindikate problematični dve poglavji.

Vizjak zaradi sindikalnega nasprotovanja podal nov predlog

Prvo takšno problematično rešitev predstavlja predlagani institut začasnih in občasnih del za starejše brezposelne. Vizjak je potrdil, da je zaradi sindikalnega nasprotovanja uvedbi teh del podal nov predlog, po katerem bi jih vzpostavili le za obdobje dveh let, nato pa na podlagi ocene učinkov odločili, kako naprej.

Sindikati si glede tega predloga po njegovi oceni niso enotni. Medtem ko mu nekateri "a priori" nasprotujejo, se zdi drugim zanimiv in bi lahko z njim soglašali, verjame minister.

Kot je še pojasnil, pa nihče ne nasprotuje začasnim in občasnim delom za upokojence, tako da računa, da bodo ta lahko uveljavljena.

Vlada vztraja pri znižanju višine nadomestila v prvih treh mesecih

Druga problematična rešitev se nanaša na nadomestila za brezposelnost. Vizjak je spomnil, da je vladna stran na tem področju pripravila kompromisni predlog, s katerim ohranja 25-mesečno obdobje prejemanja nadomestila za najstarejše, hkrati pa vztraja pri znižanju višine nadomestila v prvih treh mesecih z 80 na 70 odstotkov osnove. Prav tako ta predlog še vedno preprečuje veriženje nadomestil, je dodal.

Minister upa, da bodo šli danes tudi skozi druge člene predlagane novele. Ta denimo med drugim za zasebne delodajalce predvideva odpravo obveznega prijavljanja potreb po delavcu. To naj bi razbremenilo podjetnike, ki imajo kandidate izbrane že v naprej. Pri ostalih členih v predlogu Vizjak ne pričakuje zapletov.

Zorko: Zavračamo kakršnokoli poskusno obdobje v zvezi z začasnimi in občasnimi deli

Izvršni sekretar pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko je pred današnjim srečanjem poudaril, da "absolutno" zavračajo kakršnokoli poskusno obdobje v zvezi z začasnimi in občasnimi deli za starejše brezposelne.

"Ko enkrat odpreš vrata za prekerno zaposlitev, kot je začasno delo, je ta vrata nemogoče zapreti nazaj. Izkušnje iz Nemčije kažejo, da obseg teh del samo raste, število rednih delovnih mest pa pada," je izpostavil.

V zvezi z višino nadomestil za brezposelnost, glede katere je bil med delojemalci že napovedan protipredlog, je izpostavil, da je treba na to rešitev gledati v "paketu", torej z vidika drugih ukrepov, pomembnih za varno prožnost. V tej luči je izpostavil še neusklajeno višino odpravnin in trajanje odpovednih rokov, ki jih ureja predlog zakona o delovnih razmerjih (ZDR), ter ostale pravice, ki se tičejo brezposelnih.

Delodajalci: Dobrodošel bi bil kakršenkoli napredek, saj je stanje v gospodarstvu »katastrofalno«

Na delodajalski strani so medtem začasnim in občasnim delom naklonjeni. Podpredsednik upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Ivan Jani Ulaga je danes v zvezi s kompromisnim predlogom, da se ta dela uvede za dve leti, poudaril, da bi bil dobrodošel kakršenkoli napredek, saj je stanje v gospodarstvu "katastrofalno".

Ob tem je izrazil željo, da bi na tak način, torej začasno, uvedli še kakšno rešitev, ki jo zdaj predvideva predlog ZDR. "To bi nam prišlo prav, da potegnemo ta voz iz blata," je ocenil.

Na vprašanje, ali bi dve leti za to res zadostovali, je odgovoril, da bo to odvisno od razvoja trendov v Evropi, saj je slovensko gospodarstvo močno odvisno od evropskega.