Profesor obramboslovja na fakulteti za družbene vede dr. Erik Kopač je prepričan, da so strahovi sindikata po zdaj znanih napovedih in predvidevanjih odveč. »Po mojih informacijah bo v prihodnjih dveh letih veliko število častnikov izpolnilo pogoje za upokojitev. Tudi sicer je v Slovenski vojski kar nekaj rednega odhoda iz stalne sestave. Če pa bi res zmanjševali število navadnih vojakov, bi to porušilo že zdaj slabo razmerje med vojaki in častniki, ki bi se glede na doktrino operativnosti vojske in priporočila Nata moralo izboljševati na račun deleža navadnih vojakov,« je razložil Kopač. Manjše število vojakov naj ne bi zmanjšalo bojne moči vojske in s tem operativne pripravljenosti na obrambo države.

Večja neznanka je zmanjševanje pogodbene rezerve, kjer imamo okoli 1500 pripadnikov, ki za pripravljenost za služenje domovini dobivajo od 2500 do 2700 evrov na leto. Povečini gre za strokovnjake na področjih, kjer je poklicna vojska kadrovsko šibka. »Problem je bolj strateške narave. Slovenska vojska že zdaj te rezervne sestave ni izkoriščala tako kot jo v drugih državah. Pri nas rezervistov denimo ne pošiljamo na misije. Glede na to ima država zdaj dve možnosti. Ali krči število rezervistov ali pa se odloči za drugačno strategijo in vlogo rezervne sestave okrepi. V teh časih varčevanja je prva možnost bolj logična pa tudi bolj enostavna,« je dodal Erik Kopač.

Predsednik Sindikata ministrstva za obrambo Darko Milenkovič kljub temu meni, da bo krčenje Slovenske vojske udarilo po socialno najšibkejših. »Predsedniku države, predsedniku vlade in obrambnemu ministru smo poslali naše predloge za varčevanje, a nismo dobili niti odgovora. Zato lahko zgolj po izjavi ministra, da ne bo podaljševal pogodb za določen čas, sklepamo, da bodo na udaru navadni vojaki. Te se namreč najlažje odpusti, saj so malodane vsi na pogodbah za določen čas, in država bo mirno rekla, da gre za mehak način odpuščanja,« je poudaril Milenkovič. Država bi lahko prihranila s tem, da bi usposabljanja opravila doma in ne več v tujini, z lastnim in ne zunanjim kadrom, prenehali bi lahko izplačevati povečan obseg dela in bi zmanjšali število pripadnikov pogodbene rezerve.

V generalštabu Slovenske vojske so pojasnili, da še vedno velja resolucija o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja SV do leta 2025, po kateri moramo imeti 7600 vojakov. Mimogrede, pogodbe za določen čas podaljšuje načelnik generalštaba in ne ministrstvo. Za zdaj, pravijo, ni nobene bojazni zaradi odpuščanja vojakov in vojakinj. »Leta 2013 bomo imeli toliko naravnega odliva, da bomo morali nove vojake celo zaposlovati,« je poudaril tiskovni predstavnik Slovenske vojske Simon Korez.

Tudi na ministrstvu za obrambo mirijo strasti, češ da bodo načrtovano zmanjšanje števila zaposlenih dosegli predvsem z naravnim odlivom. O predlogih sindikata pravijo, da se nekateri že izvajajo, preostale pa da bodo preučili. O dokončnih odločitvah glede sprejetih ukrepov bo sindikat seznanjen v okviru socialnega dialoga.