Kot je odgovoril na poslansko vprašanje Janka Vebra (SD), je prejšnja vlada ob začetku mandata "odprto zagrozila z blokado Hrvaški z vstopom v EU, spravila celo Evropo in cel svet proti sebi, potem pa čez noč, ne da bi se posvetovala z opozicijo, pristala na arbitražni sporazum, za katerega rezultate ne vemo, ne vemo niti, kdaj bodo prišli". Zato je poslancu, ki je med dosežki prejšnje vlade premiera Boruta Pahorja izpostavil izboljšanje odnosov med državama in tudi sklenjeni arbitražni sporazum o meji, svetoval, naj se z rezultati ne hvali, dokler ne bodo znani.

Dobili le ustno obljubo Kosorjeve

"Ampak to je za nami, bil je referendum, večina ljudi, sicer pičla, se je odločila to podpreti in to je pač treba spoštovati," je dejal premier Janša, ki je izpostavil, da to niso bila edina odprta vprašanja, ki bi jih morala prejšnja vlada rešiti ob zaključevanju pristopnih pogajanj Hrvaške z EU.

Kot je dejal, so v pogajanjih Hrvaške z EU zaprli 4. poglavje, ne da bi rešili vprašanje dolgov in terjatev podružnice nekdanje LB v Zagrebu. Vse, kar je dobila Pahorjeva vlada, je bila "neka ustna obljuba" takratne hrvaške premierke Jadranke Kosor, da ne bodo tožili, da bo, tako kot je bilo dogovorjeno, vprašanje rešeno prek nasledstva. Tista izjava je bila pozabljena, sedaj pa imamo problem, je dodal premier.

Če hočemo, da pride do rešitve tega odprtega vprašanja preko sedaj vzpostavljenih mehanizmov, pa bi po Janševi oceni bilo dobro, da o tem ne bi preveč govorili. Ponovil je še, da je vstop Hrvaške v EU še naprej v strateškem interesu Slovenije.

Zaprtih poglavij v pogajanjih z EU ni mogoče znova odpirati

Veber, ki je premiera vprašal, kakšna je strategija do nadaljnjega urejanja in ponovne otoplitve odnosov s Hrvaško, kar zadeva ratifikacijo njene pristopne pogodbe z EU, z odgovorom ni bil zadovoljen. V dopolnilnem vprašanju je vlado obtožil, da že zaprto 4. poglavje znova odpira in s tem zmanjšuje kredibilnost Slovenije.

Janša ga je spomnil, da zaprtih poglavij v pogajanjih z EU ni mogoče znova odpirati, poudaril pa, da je treba sedaj rešiti konkretne probleme postopkov pred sodišči in tega, da se je Hrvaška z zaprtjem 4. poglavja zavezala, da bodo vse finančne institucije članic EU imele nemoten dostop na hrvaški trg, kar pa se ni zgodilo.

Veber je nato zahteval razpravo DZ o odgovoru premiera, saj želi jasen odgovor o strategiji in dinamiki ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe. O tem bo DZ odločal v torek.

Veber se je ob tem s predsednikom vlade še strinjal, da mora vprašanje LB rešiti diplomacija in da torej po oceni SD ni potrebe po razpravi o tem v DZ. Opozoril pa je, da je v proračunu za leto 2013/2014 "enormno povečan znesek za ta dogovor" - okoli milijon evrov - in izrazil upanje, da nato ne bodo ugotovili, da je nekdo dobro zaslužil, pa se ni nič dogovoril.