Šestindvajsetletni Grega Žemlja iz Žirovnice se bo v finalu pomeril s prvim nosilcem in sedmim igralcem s svetovne računalniške lestvice Argentincem Juanom Martinom del Potrom, ki je v prvem polfinalu premagal Gillesa Mullerja iz Luksemburga s 7:6 in 7:6. Finale bo na sporedu ob 13.30.

Začetek drugega niza je bil katastrofalen

Dvoboj s Tipsarevićem, ki je Žemljo letos poleti ustavil v tretjem krogu odprtega prvenstva ZDA v New Yorku, je bil prava poslastica, še posebej za tiste, ki so pesti stiskali za slovenskega reprezentanta. V prvem nizu je Žemlja zapravil kopico priložnosti. Že v tretji igri je imel pet žogic za odvzem servisa, nove tri v deveti igri, a kot se običajno zgodi v športu, se je "breaka" veselil Tipsarević. V osmi igri je unovčil že prvo priložnost in dobil uvodni niz po 45 minutah s 6:3.

Drugi niz se je za Žemljo začel katastrofalno, saj mu je dve leti starejši Tipsarević že v prvi igri odvzel servis, nato povedel z 2:0 in imel v tretji igri prednost 40:0, ki pa je ni izkoristil, tako da je Žemlja ujel priključek na 2:1. Zamujeno je Žemlja nadoknadil v šesti igri (3:3), odločitev pa je padla v podaljšani igri. Slovenski tenisač je povedel z 2:0, nato je v vodstvo s 4:2 prešel Srb, štiri zaporedne točke pa so Žemljo pripeljale do dveh žogic za niz. Z močnim servisom je izkoristil drugo in odločitev o zmagovalcu prestavil na tretji niz.

Vrhunska igra, zbranost in hladnokrvnost

V odločilnem nizu je Žemlja prikazal vrhunsko igro, izredno zbranost in hladnokrvnost, ki so jo zmožni le največji igralci. Prvi "break" mu je uspel v tretji igri, ni se zmedel niti, ko je Tipsarević zaprosil za posredovanje zdravnika zaradi bolečin v rami. Nadaljeval je v svojem slogu. Na 4:2 je povedel, čeprav je zaostajal 0:40, nato je Srbu še enkrat odvzel servis in partijo zaključil z drugo "match" žogico za 6:2.

Zgodovinskega uspeha se ni pretirano veselil. Stisnil je pest v znak zmagoslavja, nato gledalcem v Mestni dvorani na Dunaju povedal nekaj stavkov, pozdravil trenerja Žiga Janškovca in člane družine, ki so ga spodbujali ter s slovensko zastavo okoli ramen zapustil prizorišče.

"Garal sem od prve do zadnje točke. Vedel sem sicer, da ima Tipsarević težave z ramenom, vendar se s tem nisem obremenjeval. Igral sem svojo igro, se boril do konca in zdaj sem zelo vesel tega uspeha. Hvala vsem, ki ste me spodbujali," je Žemlja dejal gledalcem.

Z zlatimi črkami zapisan v zgodovino slovenskega tenisa

Ne glede na razplet finala se je Žemlja že zdaj z zlatimi črkami zapisal v zgodovino slovenskega tenisa. Presegel je dosežek Luke Gregorca iz New Havna 2008, hkrati pa bo z najmanj 150 točkami ATP (zmagovalec finala jih prejme 250) premaknil mejnik najvišjeuvrščenega slovenskega igralca na lestvici ATP. Obeta se mu uvrstitev okoli 50. mesta, kar je precej višje od dosedanje rekordne uvrstitve Blaža Kavčiča (68.).

Grega Žemlja se je do finala prebil skozi kvalifikacije. Tam je bil sicer prvi nosilec, tako da je moral odigrati le dva dvoboja, na glavnem turnirju pa je najprej izločil osmega nosilca Xavierja Malisseja iz Belgije, 57. igralca na svetu, nato Avstralca Matthewa Ebdena, v četrfinalu Nemca Tommyja Haasa, 20. na lestvici ATP, kar je bila Žemljeva najvišja trofeja doslej v karieri, zdaj pa še prvič v karieri igralca iz Top 10 na svetu.

Žemlja bo poleg zajetnega kupčka točk prejel tudi bogat ček. Poraženec v finalu bo z Dunaja odšel s 46.280 evri, zmagovalec pa bo dobil 87.870 evrov.