Na kliniki bodo ženske, ki so noseče manj kot devet tednov, lahko dobile tablete za sproženje splava, vendar le, če bodo imele zdravniško potrdilo, da nosečnost ogroža njihovo življenje oziroma bi lahko imela dolgoročne posledice za njihovo zdravje.

Tako na Severnem Irskem, ki je del Združenega kraljestva, kot na Irskem je namreč splav, če življenje nosečnice ni ogroženo, nezakonit.

Nasprotniki splava zahtevajo zaprtje klinike in opozarjajo, da je klinika le prvi korak, ki mu bodo sledili drugi.

"Smo leta 2012. Življenje žensk ni ogroženo. Ženske ne umirajo, ker nimajo možnosti za splav," pravi vodja ene od protestantskih skupin proti splavu Bernardette Smyth, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Protestniki policijo pozivajo, naj aretira zdravnike in vodilne na kliniki, če bodo pacientkam posredovali informacije o tem, kako lahko opravijo splav v Veliki Britaniji. Tam je splav zakonit od leta 1967, letno pa ga opravi okoli 4000 žensk iz Irske in 1000 iz Severne Irske.

Na kliniki pa pravijo, da pričakujejo, da bodo izvedli malo splavov, saj so zakonske možnosti zanje skrajno omejene. Vendar pa, kot poudarjajo, je pomembno, da imajo ženske na voljo prostor, kamor lahko pridejo po nasvet. "V glavnem bomo svetovali," pravijo.