Po srečanju z libanonskim vodstvom je Brahimi poudaril, da "kriza ne bo mogla ostati zaprta znotraj sirskega ozemlja". "Ali se jo bo rešilo ali pa se bo poslabšala... in prižgala ogenj v regiji. Prekinitev ognja ob prazniku ejd al adha bi bil mikroskopski korak na poti k rešitvi sirske krize," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poudaril odposlanec.

Brahimi je v okviru turneje obiskal že Turčijo, Savdsko Arabijo, Iran in Irak, v Libanon pa je prispel iz Egipta. Kot je povedal danes, bo obiskal tudi Damask, ni pa razkril, kdaj.

Prelivanje krvi bi bilo treba nemudoma ustaviti

Posebni odposlanec za Sirijo je v ponedeljek ob koncu obiska v Iranu pozval k začasni prekinitvi spopadov v Siriji v času štiridnevnega muslimanskega praznika ejd al adha, ki se začenja 26. oktobra. Ob tem je poudaril, da se kriza v Siriji poglablja iz dneva v dan in da bi bilo treba nemudoma ustaviti prelivanje krvi. Prekinitev spopadov bi po oceni Brahimija pomagala vzpostaviti ozračje, ki bi dopuščalo vzpostavitev političnega procesa.

Sirska vlada je v torek sporočila, da je zainteresirana za to, da bi raziskali možnosti za sklenitev prekinitve ognja v krvavem konfliktu. Tiskovni predstavnik sirskega zunanjega ministrstva Džihad Makdisi je ob tem poudaril, da bi morali pri tem sodelovati tudi uporniki in njihovi podporniki.

"Žogica je na strani vlade"

Opozicijski sirski nacionalni svet je na to danes odgovoril, da je "žogica na strani vlade". Kot je povedal predstavnik sveta Abdel Baset Sajda, bi svobodna sirska vojska po njegovem mnenju ustavila napade, a bi to moral najprej storiti režim, "ki ne neha napadati sirskih mest in vasi".

Nasilje v državi sicer ne pojenja. Sirska Mreža za človekove pravice je tako sporočila, da je bilo v Siriji zgolj v torek ubitih 138 ljudi, med njimi 15 otrok in enajst žensk. Tri osebe naj bi izgubile življenje zaradi mučenja.

Sirski uporniki pa so danes na severozahodu države, kjer si režimska vojska prizadeva znova zavzeti strateško pomembno mesto Maret al Numan, sestrelili režimski helikopter, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice. Vojaška letala pa so medtem bombardirale blokado upornikov na avtocesti v pokrajini Idlib, ki režimske sile ovira pri napotitvi okrepitev v mesto Alep. To je že tri mesece prizorišče silovitih spopadov.

Asad je nasilje povedel na novo raven

Francoski zunanji minister Laurent Fabius je danes režim sirskega predsednika Bašarja al Asada obtožil, da v vojni proti upornikom uporablja kasetne bombe. Asadov režim je po njegovih besedah v zadnjih mesecih "nasilje povedel na novo raven", in sicer z uporabo "migov, odmetavanjem sodov s TNT in nedavno, kar je najbolj grozno, kasetnih bomb", navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Fabius je slednje izrekel v Parizu na srečanju s predstavniki civilnih oblasti s sirskih območij, ki so pod nadzorom opozicije. Slednji upajo, da jim bo srečanje, ki ga gosti francosko zunanje ministrstvo, prineslo predvsem več humanitarne pomoči in mednarodne podpore. Izpostavili so tudi potrebo po zaščiti teh ozemelj pred letalskimi napadi sirskega režima. Kot so poudarili, se namreč na tleh lahko borijo s režimom, nimajo pa protiletalske obrambe.

Za azil zaprosilo okoli 20.000 Sircev

Medtem ko se kriza v Siriji nadaljuje, je Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) v torek opozoril Evropsko unijo, da mora v prihodnje računati na prihod večjega števila sirskih beguncev, ki so doslej iskali zatočišče večinoma v sosednjih državah.

Od začetka sirske krize pred 19 meseci je v državah EU za azil zaprosilo okoli 20.000 Sircev. Uspešnih je bilo okoli 5500 prosilcev, največ v Nemčiji.

Po podatkih, ki so jih UNHCR posredovali državni organi, je v prvih osmih mesecih letošnjega leta v Srednji Evropi za azil zaprosilo 417 Sircev, med njimi 12 v Sloveniji. V tej regiji je bilo največ statusov mednarodne zaščite, 27, dodeljenih v Romuniji, medtem ko je bila v Sloveniji mednarodna zaščita priznana eni osebi iz Sirije, so danes sporočili iz regionalnega predstavništva UNHCR za Srednjo Evropo.