Po navedbah komisije se je zgodba začela maja letos, ko se je švedski proizvajalec tobaka Swedish Match pritožil, da je nek malteški podjetnik uporabil svoje vezi s komisarjem za zdravje in zaščito potrošnikov Dallijem, da bi pridobil finančne koristi v zameno za vpliv na načrtovano tobačno zakonodajo, konkretno na pravila o prepovedi izvoza snusa.

Snus, vrsta vlažnega tobaka, ki se ga namesti pod zgornjo ustnico, je v EU prepovedan od leta 1992. Švedska si je ob vstopu v unijo leta 1995 uspela izboriti izjemo, tako da prepoved zanjo ne velja.

Komisija pravi, da je po prijetju pritožbe Olaf pozvala, naj zadevo razišče. Urad ji je v ponedeljek posredoval končno poročilo, v katerem ugotavlja, da med malteškim podjetnikom in švedskim proizvajalcem tobaka ni bilo izvedeno nobeno plačilo in da ni našel nobenega trdnega dokaza o neposredni vpletenosti Dallija.

A obenem Olaf ugotavlja, da obstaja "vrsta nedvoumnih posrednih dokazov", da je bil "komisar s temi dogodki seznanjen", da je torej vedel, da je malteški podjetnik pri poskusu pridobivanja finančnih koristi v zameno za vpliv na evropsko zakonodajo uporabil njegovo ime, je danes v Bruslju pojasnil generalni direktor Olafa Giovanni Kessler.

Po Kesslerjevih besedah je problematično to, da Dalli "ni storil ničesar, da bi to preprečil, ustavil ali prijavil". Generalni direktor Olafa je tudi pojasnil, da je bila vsota, ki jo je želel malteški podjetnik, "precej visoka".

V komisiji trdijo, da se je Dalli za odstop odločil, da "bo lahko branil svoj ugled in ugled komisije". "Vse ostalo so ugibanja," je danes dejala tiskovna predstavnica komisije Pia Ahrenkilde Hansen.

Dalli pa v video posnetku, ki si ga je mogoče ogledati na spletnem portalu Malta Today, odločno zavrača Olafove ugotovitve in pravi, da je njegov odstop zahteval predsednik komisije Jose Manuel Barroso.

V Olafu imena malteškega poslovneža niso želeli razkriti, Dalli pa v video posnetku omenja Silvia Zammita, člana vladajoče, desnosredinske Nacionalistične stranke, ki pa naj bi sicer tudi že odstopil s položaja svetnika.

Dalli v posnetku pravi, da je generalna sekretarka organizacije European Smokeless Tobacco Council (Estoc) Zamittu poslala elektronsko sporočilo, v katerem omenja "slabe novice, ki krožijo po Bruslju", in ga sprašuje, koliko bi stal neformalni sestanek s komisarjem, a dodaja, da mu Zammit te ponudbe ni posredoval.

Dalli tako trdi, da je žrtev spletk tobačne industrije. Tobačna direktiva, s katero je želela komisija po njegovih besedah zmanjšati privlačnost tobačnih izdelkov, namreč v bližnji prihodnosti ne bo ugledala belega dne, kar bo tobačni industriji le koristilo, je pojasnil.

Dallijev resor bo začasno prevzel komisar za medinstitucionalne odnose in upravo Maroš Šefčovič, dokler ne bo Malta imenovala novega komisarja, ki ga morajo potrditi voditelji članic unije. V Bruslju pričakujejo, da bo Malta to storila v kratkem.

Dallijev odstop nima presedana. Je pa po navedbah virov v Bruslju zelo verjetno, da ga je Barroso zahteval, da bi se izognil ponovitvi scenarija iz leta 1999, ko je morala zaradi korupcijskega škandala, v katerega je bila vpletena komisarka Edith Cresson, odstopiti celotna komisija pod vodstvom Jacquesa Santerja.