Schäuble, ki je z novinarji govoril na poletu iz Azije, je poudaril, da mora EU narediti večje korake v smeri fiskalne unije. "Sedaj moramo izkoristiti priložnost," je poudaril po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Nemčija si med drugim želi močnejšega evropskega "valutnega" komisarja. Ta naj bi imel pristojnosti na ravni komisarja za konkurenco in bi med drugim lahko sam zavrnil nacionalne proračune ter jih vrnil v odločanje domačim parlamentom, v kolikor v njih ne bi bila ustrezno naslovljena vprašanja primanjkljaja in javnega dolga, njegove besede povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Schäuble ob tem poudarja, da se komisarja za konkurenco, ki ima pristojnost sam sprejemati določene odločitve, "bojijo po vsem svetu".

Kaj točno bi v proračunu popravili, bi bila sicer odločitev nacionalnega parlamenta. Komisar tako ne bi imel pristojnosti razsojati o posameznih ukrepih.

Schäuble se je zavzel tudi za spremembe pri delovanju Evropskega parlamenta, ki bi imel "prožno pravico glasovanja". Cilj te ideje je, da bi parlament odražal posamezne skupine znotraj EU. Tako bi na primer pri odločitvah, ki zadevajo samo določeno skupino držav - na primer območje z evrom ali države schengenskega območja - glasovali le poslanci iz držav te skupine. S tem bi odpravili demokratični primanjkljaj parlamenta, je prepričan finančni minister.

Fiskalna unija bi omejevala nacionalne proračune

Berlin bo svoje ideje predstavil že na vrhu EU, ki bo potekal v četrtek in petek. Schäuble pravi, da ga je svojim kolegom že predstavil v okviru evroskupine, zagotavlja pa, da so to tudi ideje nemške kanclerke Angele Merkel. "Zvezna kanclerka in finančni minister sta vedno na isti liniji," je zatrdil, a dodal, da je Merklova "še malenkost bolj previdna" kot je on sam, zato pa tudi pogosto bolj uspešna.

Schäuble je novinarjem še potrdil, da večji koraki v smeri fiskalne unije pomenijo vse več omejitev za nacionalne proračune. A hkrati bi s tem lahko naredili tudi korak v smeri skupnega upravljanja z dolgovi, je poudaril. S tem je mislil na želje problematičnih držav z evrom po skupnih evropskih obveznicah.

Na ideje Berlina so se v Bruslju danes odzvali zadržano. Tiskovna predstavnica predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa je poudarila, da EU že ima "super komisarja, ki je tudi super podpredsednik - ime mu je Olli Rehn". Rehn ima po njenih besedah že sedaj zelo pomembno vlogo in je zelo spoštovan.

Diplomatski viri sicer pravijo, da v pripravah na vrh EU niso izrecno izpostavljene spremembe pogodbe EU. Pred tem bi namreč morali doseči enotnost o tem, na katerih mestih bi unijo sploh morali preoblikovati. V Bruslju so danes poudarili še, da je časa za natančnejšo preučitev Schäublejevih predlogov premalo.