Pena Nieto, ki bo na predsedniški stolček sedel 1. decembra, je na obisku v Madridu španskim podjetnikom dejal, da namerava sprejeti gospodarske strategije, s katerimi bo spodbudil gospodarski razvoj Mehike, hkrati pa Španiji pomagal iz krize, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Španija je ena glavnih mehiških trgovinskih partneric, hkrati pa tudi največji tuji vlagatelj v Mehiki. V tej latinskoameriški državi ima za 45 milijard dolarjev investicij, je izpostavil Pena Nieto.

Dejal je še, da potenciali mehiškega gospodarstva temeljijo na kvalificirani delovni sili, na mladih, strateškem geografskem položaju, moderni komunikaciji in bogatih naravnih virih. Mehiško gospodarstvo naj bi se letos okrepilo za štiri odstotke, špansko pa skrčilo za 1,5 odstotka. Emigracije Špancev v nekdanje kolonije so se sicer v času krize močno povečale.

Po podatkih španskega statističnega urada, ki jih povzema dpa, je samo v prvih devetih mesecih tega leta iz Španije emigriralo 55.000 Špancev, kar je 21,6 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Državo je v tem času zapustilo tudi 365.000 tujih državljanov.

Med januarjem lani in septembrom letos je iz Španije emigriralo 928.000 ljudi, od tega 810.000 tujcev. Španci iščejo možnosti boljšega življenja v Evropi, Severni in Južni Ameriki ter v Aziji.

V Italiji jih medtem še vedno skrbi, da bo Španija prisiljena zaprositi za mednarodno pomoč. Če bo Madrid zaprosil za splošno posojilo (doslej je zaprosil le za sredstva za sanacijo bank) v višini 100 milijard evrov, bo to Rim stalo 1,5 odstotka BDP, je v pogovoru za italijanski časnik La Repubblica dejal italijanski finančni minister Vittorio Grilli.

Ob tem je spomnil, da se je italijanski javni dolg zaradi posojil Grčiji, Irski in Portugalski v preteklih dveh letih zvišal za štiri odstotne točke BDP. Konec lanskega leta je znašal 120,9 odstotka BDP.

"Moramo biti radodarni, vendar pa moramo tudi preudarno oceniti vpliv na javne finance - še posebej, ker gremo skozi fazo, ki je še vedno zelo, zelo težka," je dejal.

Grilli pa je ponovil, da Italija ne bo potrebovala zunanje pomoči. "Italijanske javne finance so varne in to priznavajo vsi," je poudaril.

Tudi Italija je sicer lani stopila v recesijo. Rim napoveduje, da se bo njeno gospodarstvo letos skrčilo za 1,2 odstotka, prihodnje leto pa za 0,2 odstotka.