Kljub težkim razmeram pa so mala in srednja podjetja ostala hrbtenica evropskega gospodarstva, so zapisali na Evropski komisiji. Z okoli 20,7 milijona podjetij mala in srednja podjetja predstavljajo več kot 98 odstotkov vseh podjetij in zaposlujejo več kot 87 milijonov ljudi.

Večina teh podjetij (92,2 odstotka) so mikropodjetja z manj kot desetimi zaposlenimi. Po ocenah Evropske komisije mala in srednja podjetja predstavljajo 67 odstotkov vsega zaposlovanja in 58 odstotkov bruto dodane vrednosti, ki zajema amortizacijo, stroške dela, kapital in podjetniško tveganje.

Informacije o napredku po državah članicah kažejo, da so samo mala in srednja podjetja v Avstriji in Nemčiji glede bruto dodane vrednosti in zaposlovanja presegla svoje predkrizne ravni iz leta 2008. V vse več državah članicah so mala in srednja podjetja v zadnjem času ponovno začela zaposlovati in širiti svoje dejavnosti, kar kaže na vzdržnejše okrevanje gospodarstva v prihodnje.

Komisija v sodelovanju z državami članicami zato dela na številnih obstoječih in prihodnjih pobudah za pomoč malim in srednjim podjetjem. Še letos bo objavljen akcijski načrt o podjetništvu z vrsto konkretnih ukrepov za spodbujanje podjetništva v EU.

Mala in srednja podjetja v Sloveniji predstavljajo 99,8 odstotka vseh podjetij in prispevajo 63 odstotkov gospodarske dodane vrednosti ter 70,6 odstotka vseh delovnih mest v zasebnem nefinančnem sektorju. Po zaposlovanju in prispevku h gospodarstvu slovenska mala in srednja podjetja presegajo povprečje EU. 33 odstotkov slovenskih malih in srednjih podjetij je aktivnih v sektorjih visokotehnološke proizvodnje in storitev z intenzivno uporabo znanja, ki veljata za ključni področji za prihodnjo konkurenčnost države.

Mala in srednja podjetja v Sloveniji počasi okrevajo po krizi, vendar pa se zaposlovanje v letih 2010 in 2011 nekoliko ustalilo, rast dodane vrednosti pa je skromna. Statistični podatki o izpolnjevanju akta za mala podjetja Slovenijo uvrščajo v evropsko povprečje. Lani je država napredovala, čeprav v omejenem obsegu, pri čemer so bile najpomembnejše pobude dosežene na področju dostopa do financiranja ter veščin in inovacij, so še zapisali.