Štirje glavni nemški operaterji so po poročanju tujih tiskovnih agencij pojasnili, da se bo davek, obračunan v okviru računa za porabo električne energije, z januarjem 2013 zvišal s sedanjih 3,6 centa na 5,3 centa za kilovatno uro.

Za povprečno tričlansko gospodinjstvo bo 47-odstotno zvišanje davka letno pomenilo 60 evrov. Skupaj bo za davek za financiranje pridobivanja energije iz obnovljivih virov namenilo okoli 185 evrov na leto. Štiričlanska družina bo medtem prehod na energijo iz obnovljivih virov ob upoštevanju prometnega davka namenila okoli 250 evrov na leto.

Nemški operaterji upajo, da bodo na ta način za okrepitev pridobivanja energije iz obnovljivih virov zbrali več kot 20 milijard evrov.

Ta sredstva bodo porabljena za poplačilo proizvajalcev električne energije iz sonca, vetra in biomase. Na ta način bodo namreč ti dobili zagotovilo, da bodo njihove naložbe dobičkonosne.

Nemški okoljski minister Peter Altmaier je že v četrtek dejal, da si je Nemčija zastavila cilj, da bo do leta 2020 z električno energijo iz obnovljivih virov pokrila že 40 odstotkov vseh potreb. Pred tem so načrtovali 35 odstotno pokritost.

Obnovljivi viri trenutno predstavljajo četrtino vse nemške električne energije, do leta 2050 pa naj bi se ta delež povečal na 80 odstotkov.

Kot je znano, se je Berlin po jedrski katastrofi v japonski Fukušimi lani odločil, da do leta 2022 zapre vse jedrske reaktorje in da se nasloni na obnovljive vire.

Ta energetska politika nemške kanclerke Angele Merkel pa je naletela na težave - tehnične, finančne in lokalne.