Podjetja v EU so okrepila izvoz in utrdila integracijo v okviru globalnih verig. Glede na to, da se v času globalizacije izdelkov večinoma ne proizvaja več le na enem mestu, so, potem ko so uspešno stopila na nove trge in optimizirala stroške, še okrepila svoj položaj v tujini.

Na račun enotnega trga in širitve na trge zunaj EU so poskrbela za bolj odprta in bolj konkurenčna gospodarstva držav članic, so poudarili v komisiji.

Podjetja sicer zdaj povečujejo tudi proizvodnjo doma in ne zgolj povečujejo deležev svojih dobrin in storitev na tujih trgih, tako da je izvoz vezan na doma proizvedene izdelke. Glede na podatke iz leta 2009 je bil izvoz EU kar v 87 odstotkih vezan na domačo proizvodnjo.

Izvoz je zelo močno gonilo okrevanja stare celine

Gre za zelo dober podatek, ki je posledica proaktivnih globalnih strategij evropskih podjetij, hkrati pa njihovih naložb v raziskave in razvoj ter inovacije, so ocenili v Bruslju. Dodali so, da je izvoz zelo močno gonilo okrevanja stare celine.

EU bi lahko na področju utrjevanja evropske industrije na globalni ravni preučila možnosti promocije tujih neposrednih investicij, investicij v raziskave in razvoj ter proces in trženje inovacij. Poleg tega bi lahko zmanjšala omejitve, s katerimi se pri internacionalizaciji srečujejo mala in srednje velika podjetja.

Evropska podjetja so močno napredovala tudi na področju energetske učinkovitosti. V tem smislu so vodilna na svetu, je pojasnila Evropska komisija. Odlične rezultate beležijo pri energetskih inovacijskih aktivnostih, pri investicijah v čiste in energetsko učinkovite tehnologije ter pri energetsko učinkovitih izdelkih in storitvah.

Poleg tega je EU postala tudi najbolj pomembna destinacija za svetovne tuje neposredne investicije. Leta 2011 je EU privabila 421 milijarde ameriških dolarjev, kar predstavlja 28 odstotkov vseh svetovnih tujih neposrednih tujih investicij.

Glavna gonila privabljanja investicij so enotni trg, skupna valuta in nižji stroški dela

Med glavnimi gonili privabljanja tujih neposrednih investicij so bili enotni trg, skupna evropska valuta, zaradi razlik med zahodnim in vzhodnim delom stare celine pa tudi prednosti nižjih stroškov dela na vzhodu Evrope.

Mednarodna konkurenca za privabljanje neposrednih tujih investicij sicer narašča, je opozorila Evropska komisija.

Na račun tujih investicij so se povečali število delovnih mest, dodana vrednost in rast produktivnosti. Najbolj pomembne neposredne investitorke na svetu so sicer multinacionalke držav EU-15.

Glede na to, da tuje neposredne investicije povečujejo konkurenčnost, bi morala EU oblikovati politike za njihovo dodatno privabljanje in maksimizacijo njihovih pozitivnih posledic. Industrijska politika bi se morala osredotočiti na spodbujanje vzpostavljanja omrežij in izboljšanje prenosa tehnologij med domačimi podjetji in tujimi multinacionalkami, so sklenili v Bruslju.