Za širitev obzorij

Predsednik ljubljanskega aktiva osnovnošolskih ravnateljev Marjan Gorup nam je pojasnil, da smo v uredništvu prejeli le turistični del programa, ne pa tudi izobraževalnega. Turistični program med drugim predvideva ogled četrti, kjer je nekoč moril Jack Razparač, menjavo straže, z ladjico naj bi se popeljali po Temzi, se sprehajali po parkih in zavili tudi v muzej voščenih lutk. A po Gorupovih besedah so pripravili tudi strokovni del ekskurzije: v šolah na vseh stopnjah izobraževanja, tako javnih kot zasebnih, naj bi si ravnatelji ogledali način vključevanja otrok s posebnimi potrebami v običajno učno okolje. Šole so izbrali posamezni ravnatelji, ki z njimi že sicer sodelujejo. Je pa to pomembno področje, pravi Gorup, ki pa slovenskemu šolskemu sistemu še ne gre dobro od rok. Prav je, da ravnatelji dobijo neki širši pogled na stvari in novosti skušajo vplesti v svoje delo, je prepričan Gorup.

Enako meni tudi Marija Fabčič, vodja Oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje v mestni upravi. Strokovna ekskurzija je namenjena vsem ravnateljem osnovnih šol in vrtcev, zanjo iz proračuna namenjajo 570 evrov za kritje strokovnega dela ekskurzije na ravnatelja - polna cena, kot je razvidno iz vabila, znaša 695 evrov. "Vsekakor je spoznavanje angleškega šolskega sistema tudi ena od paradigem, s pomočjo katerih lahko raziskujemo in vnašamo ideje za spremembe v našem šolskem prostoru. Brez širine gledanja in primerjanja raznolikosti pa vsekakor ni veliko možnosti za konstruktiven razvoj, zato smo strokovno izobraževanje ravnateljev vedno podpirali."

Merc: Ravnatelji ne potrebujemo izobraževanja

V okviru izobraževanja si bodo po besedah Fabčičeve ravnatelji ogledali tri šole. Ena med njimi se specializirano ukvarja z avtističnimi učenci, ustanovili so jo starši avtističnih otrok. "Spoznali bomo specializirane programe, ki jih izvaja 140 specialistov različnih profilov in modele vključevanja teh otrok v splošno socialno okolje." Druga šola ima po besedah Fabčičeve vrhunsko izdelan program za integracijo otrok s posebnimi potrebami. "Spoznali bomo programe, ki preprečujejo diskriminacijskost katere koli drugačnosti in model osebnostnega dozorevanja otrok, ki podpira vrhunski razvoj vsakega posameznika ne glede na njihove posebnosti, primanjkljaje ali prizadetosti." Obiskali pa bodo tudi zasebno šolo, ki vključuje otroke od 3. leta starosti dalje. "Tu se bomo seznanili s predšolsko vzgojo in razlikami v programih in problemih integracije, ki jih nudijo javne oziroma zasebne šole."

Med ravnatelji, ki se strokovne ekskurzije ne bodo udeležili, je tudi ravnatelj osnovne šole Prule Dušan Merc. Razlogi za neudeležbo so osebni, pravi Merc. Izlet, na katerega naj bi novembra šlo okoli 60 ravnateljev, je bil načrtovan že dolgo nazaj, pravi Gorup. Očitke, da gre za zabaven izlet na mestne stroške, odločno zavrača. Merc pa o izobraževanju ravnateljev na splošno meni takole: "Vsi ravnatelji imamo univerzitetno izobrazbo, imamo ravnateljski izpit." Po njegovem bi se morali sami izobraževati na lastne stroške, to pa bi bil, dodaja, dober "recept" tudi za učitelje.