Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je Tepco danes prvič naravnost priznal, da v zvezi z jedrsko elektrarno ni povsem ustrezno ukrepal. Priznanje je v ostrem nasprotju z dosedanjimi trditvami Tepca, da niti znanstveniki niso pričakovali katastrofe, kakršen je bil cunami 11. marca lani in da družba v nobenem primeru ne bi mogla biti ustrezno pripravljena na takšno naravno nesrečo.

Tepco se je znašel pod plazom kritik, potem ko je po jedrski katastrofi v Fukušimi prikrival podatke in slabo obveščal javnost. Številni so družbo obtožili tudi, da je bila na nesrečo povsem nepripravljena.

V danes objavljenem poročilu Tepco navaja, da se je družba že pred uničujočim potresom in cunamijem zavedala, da nuklearka ni zadostno zaščitena pred naravnimi nesrečami, a ni ukrepala, ker se je bala morebitnih posledic. Med drugim so se bali, da bi morali elektrarno zapreti, dokler ne bi uvedli strogih varnostnih ukrepov.

Tepco v poročilu tudi priznava, da niso bili zadostno pripravljeni na naravno nesrečo v Fukušimi. Kot navaja, so stroge ukrepe za primer naravnih nesreč uvedli leta 2002, po tem pa niso ukrepali, ker niso želeli prestrašiti lokalnega prebivalstva. Predvidevali so tudi, da bi kakršnikoli ukrepi spodbudili gibanja, ki nasprotujejo jedrski energiji.

Bali so se tožb

Družba še navaja, da so se bali tožb v primeru, da bi priznali, da varnostni ukrepi v elektrarni niso popolni.

Dve neodvisni preiskovalni skupini, ki sta ju po katastrofi vzpostavila japonska vlada in parlamenta, sta že pred tem ugotovila, da si je Tepco zatiskal oči pred morebitnimi tveganji.

Nesreča v Fukušimi velja za najhujša jedrsko nesrečo po nesreči v Černobilu leta 1986. Nesreča je bila na lestvici jedrskih incidentov ocenjena z najvišjo, sedmo stopnjo, kar pomeni, da je prišlo do velikih izpustov radioaktivnih snovi v okolje. Za elektrarno v Fukušimi, ki je bila s 4,7 gigavata moči ena največjih nukleark na Japonskem in svetu, je bil usoden splet dogodkov, ki ga je sprožil eden najmočnejših potresov v zgodovini.

Zaradi nesreče se je moralo iz 20-kilometrskega pasu okoli elektrarne izseliti skoraj 90.000 ljudi. Vprašanje je, če se bodo lahko zaradi kontaminacije sploh kdaj vrnili - zagotovo pa ne še najmanj 40 let, kolikor načrtuje Tokio za razgradnjo in očiščenje nuklearke.