Na naslov volilne komisije je prispelo 4939 glasov članov zbornice z volilno pravico, kar pomeni, da se je volitev predsednika zbornice udeležilo 53,41 odstotka članov - torej več kot polovica članov z volilno pravico, kot to določa statut zbornice. To je najvišja volilna udeležba v zgodovini zbornice, so sporočili pri zbornici. Mandat novega predsednika bodo potrdili na seji skupščine zbornice 23. oktobra.

Konec burnega obdobja

S tem se bo končalo burno obdobje Gordane Kalan Živčec na čelu stanovske organizacije slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov. Zaznamovali so ga primer Nekrep, netransparentna gradnja doma zdravniških organizacij Domus Medica in posledično padanje ugleda zbornice. Zaradi nestrinjanja z njenim delom je del zdravnikov pred dvema letoma zahteval glasovanje o zaupnici na skupščini zbornice. Ostali so v manjšini in Kalan-Živčečeva je mandat lahko nadaljevala. Zadnji del njenega mandata je bil precej mirnejši, a je kljub temu izgubljala podporo članov zbornice in stanovskih organizacij. Pomenljivo sporočilo o stanju duha v zbornici je bila tudi volilna "abstinenca" maja letos, ko zaradi premajhnega odziva članov volitve predsednika zbornice niso uspele.

Morda tudi zaradi tega poloma so ponovne volitve uspele, z njihovim razpletom pa so zdravniki, s katerimi smo govorili, zadovoljni. Stanko Vidmar, predsednik ljubljanskega regijskega odbora zbornice: "Če bi nekdo, ki ne pozna stanja, volil le na osnovi programov kandidatov, bi volil za Kalan-Živčečevo, saj je imela krasen program. Vsi, ki poznamo situacijo, pa vemo, da je rešitev samo v tem, da se vodstvo zbornice zamenja. Želimo si normalnega delovanja, da ne bi bili neprestano po časopisih, ampak da bi delala zbornica v okviru svojih pooblastil in da se poveča ugled zbornice in zdravnikov."

Menjavo vodstva zbornice pozdravlja tudi Dean Ravnik z ljubljanske medicinske fakultete, ki je iz zbornice protestno izstopil: "Takšen razplet je bil pričakovan, glede na to, da je zbornica potopljena, javno mnenje pa nastrojeno proti njej. Končno se je zgodilo tisto, kar bi se moralo zgoditi že pred dvema letoma."

Sogovorniki so zadovoljni tudi z novoizvoljenim predsednikom zbornice. "Možina je star maček, zbornico bo vodil tako, da se sploh ne bo vedelo, da obstajamo," pravi Ravnik. Tudi Vidmar je prepričan, da bo novi predsednik zbornico lahko vodil v tem smislu, še zlasti ker v zbornici deluje že veliko časa in se problemov, ki jih je treba rešiti, zaveda. Možina je v zbornici deloval štiri mandate; deset let je delal v izvršilnem odboru, osem let pa kot podpredsednik zbornice.

Kdo je Andrej Možina

Prim. Andrej Možina, 59 let, je zaposlen na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana, kjer vodi oddelek za konzervativno ginekologijo. Je tudi predsednik Združenja za ginekološko onkologijo in kolposkopijo Slovenije pri Slovenskem zdravniškem društvu. Pred volitvami si je zagotovil široko podporo, saj ga je podprlo pet regijskih odborov pri zdravniški zbornici pa tudi zdravniški sindikat Fides. Možinov tesen sodelavec na ginekološki kliniki Leon Meglič ga opiše kot človeka, ki ima izjemno energijo in ki ga tudi mlajši pri idejah, kaj je treba narediti ali spremeniti, težko dohajajo. Ima tudi močno organizatorsko žilico in zna dobro razdeliti delo. Dean Ravnik, ki je bil Možinov sošolec na medicinski fakulteti, ga opiše kot finega, resnega gospoda, ki je vljuden in prijeten sogovornik, umirjen in korekten človek, in ki bo navzven zagotovo deloval drugače od sedanje predsednice.

Med glavnimi cilji v programu si je Možina zadal ponovno pridobitev zaupanja zdravnikov in zobozdravnikov v zbornico ter povrnitev omajanega zaupanja v zdravništvo. Zavzema se za avtonomijo zobozdravnikov in za njihovo samostojno zbornico ter napoveduje pravočasne, argumentirane razprave o višini članarine in obveznem oziroma prostovoljnem članstvu. Obljublja tudi, da bo zbornica skrb posvetila povečanju števila družinskih zdravnikov. Posebno skrb bo posvečal nadaljnjemu razvoju in varnosti zasebnega zdravstva. Sicer pa meni, da pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja ne smejo biti statične in univerzalne, pa tudi, da je uravnilovka nagrajevanja zdravnikov v pogubo uspešnemu vodenju zdravstvenih ustanov.