V zvezi s kritikami evrskega območja, ki v veliki meri prihajajo iz ZDA, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa zatrdil, da bi bilo veliko pametneje, če bi ZDA, kjer javni dolg presega 16.000 milijard dolarjev in se je tako povzpel že nad 100 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), reševale svoje težave, Evropa pa svoje.

To je po njegovih besedah vedno bolje, kot da nekdo stalno kritizira druge, ob tem pa pozabi rešiti lastne probleme.

Schäuble je prepričan, da varčevalni in reformni ukrepi po članicah območja skupne evropske valute že dajejo rezultate. "Reforme kažejo jasne ekonomske učinke," je dejal.

Evropa po njegovih besedah rešuje svoje težave in se zaveda svoje globalne odgovornosti. Ob tem je spomnil, da so se v ranljivih državah bistveno izboljšali plačilnobilančni položaji in znižali stroški dela.

Poleg tega se bo javnofinančni primanjkljaj v evrskem območju letos glede na leto 2009 prepolovil na 3,2 odstotka BDP, s čimer območje skupne valute kot celota po Schäublejevih besedah sledi dogovorom v okviru skupine največjih svetovnih gospodarstev (G20). Javni dolg v območju evra je bil medtem v prvem letošnjem četrtletju pri 88,2 odstotka BDP.

Skupni javni dolg v Nemčiji, torej dolg zveze, zveznih dežel in lokalnih skupnosti, je sicer ob koncu polletja kljub praktično izravnanemu proračunu in izdatnim davčnim prihodkom dosegel rekordnih 2080 milijard evrov.

To je za tri odstotke oziroma 61,3 milijarde evrov več kot v enakem obdobju lani ter za dva odstotka oziroma 40,4 milijarde evrov več kot v prvem četrtletju. Javni dolg sicer v deležu BDP malenkost presega 80 odstotkov.