Samucevičeva je na sodišču izpostavila, da pri "punk molitvi" ni sodelovala, zato ni storila očitanega kaznivega dejanja.

Odvetniki zaprtih članic skupine Pussy Riot so na moskovskem sodišču, kjer so danes obravnavali pritožbo na sodbo, zahtevali ponovitev zaslišanja strokovnjakov. Ti naj zaradi svojega verskega prepričanja ne bi bili objektivni. Sodišče je prošnjo zavrnilo, tožilstvo pa je poudarilo, da obramba ne more klicati novih prič samo zato, ker ji sodba ne ustreza.

Marija Aljohina je poudarila, da bi sodba morala biti razveljavljena, saj niso storile ničesar narobe. "Dejale smo, da obžalujemo, kar smo storile. Nismo želele užaliti čustev vernikov," je sporočila. Zahtevala je novo zaslišanje in izpostavila, da je bil ruski sodni sistem s sodbo resno diskreditiran. Celotno zadevo je označila za politično motivirano in izpostavila, da jih pri "punk molitvi" ni vodilo versko sovraštvo, bila je zgolj politični protest.

"Dve leti zapora s prisilnim delom, glede na to, da nismo storile zločina, je preveč. Naša sodba je politični obračun z nasprotniki oblastmi," je pojasnila Nadežda Tolokonikova. "Boli me, da ljudje govorijo, da nisem verna," je dodala in prisotne pozvala, naj si še enkrat pogledajo posnetek njihovega nastopa v moskovski katedrali.

Generalni tožilec je izpostavil, da je sodba pravična in ne bi smela biti razveljavljena.

Pred sodiščem so se zbrali tako podporniki članic skupine Pussy Riot kot člani pravoslavne cerkve, ki so organizirali molitev. Po poročanju televizije RT naj bi več podpornikov članic skupine Pussy Riot že aretirali.

Dve leti zapora in prisilno delo

Obravnava pritožbe se je začela 1. oktobra, a so jo hitro prekinili in preložili na danes. Ena od članic skupine Jekaterina Samucevič je namreč na začetku obravnave pritožbe povedala, da se je razšla s svojim odvetnikom in je bila zato brez obrambe. Sodišče je nato sklenilo obravnavo prekiniti.

Današnjo obravnavo lahko v živo spremljate TUKAJ.

Glasbenice, poleg Samucevičeve sta v skupini še Marija Aljohina in Nadežda Tolokonikova, je sodišče avgusta obsodilo na dve leti zapora s prisilnim delom, ker so s punk molitvijo v moskovski katedrali kritizirale podporo Ruske pravoslavne cerkve ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu. Njihova obsodba je sprožila številne kritike po svetu.

Po mnenju poznavalcev je malo verjetno, da bi sodišče v pritožbenem postopku trojico oprostilo, lahko pa upajo na skrajšanje kazni za približno pol leta.