Prvi primer tetovaž so tiste, ki so si jih člani maorskih plemen z območja Nove Zelandije tetovirali na obraz, kar je bilo znamenje visokega rodu in položaja. Sicer pa je tetoviranje različnih delov telesa znano iz Afrike, še posebno med berberskimi plemeni, v Južni Ameriki med indijanskimi plemeni, na Kitajskem in še kje. Če je bilo nekoč tetoviranje dokaz statusa, je dandanes to vse bolj priljubljen način okraševanja telesa in izražanja individualizma tistega, ki se odloči za kaj takega.

"Preprosto povedano je tetoviranje vnašanje barve z iglo v kožo in gre samo za obrt, ker tetoviraš po strogih predpisih in ne po navdihu. Upoštevati moraš tehnična pravila, seveda pa je tisto, kar tetoviramo, potem res umetnost," pravi ljubljanski mojster tetoviranja Iztok Križan, ki se s takšno obrtjo v svojem Izo Tattoo studiu ukvarja že dobrih deset let. Pred tem se je veliko in uspešno ukvarjal s knjižnimi ilustracijami, vendar je bil izziv umetnosti tetoviranja zanj prevelik. Izučil se je pri slovitem zagrebškem mojstru Ninoslavu Zelenoviću in potem ugotovil, da smo Slovenci dobro sprejeli tatu kulturo in je to področje postalo zanimivo za vse več ljudi.

Saj ne gre samo za modo?

"Seveda obstajajo katalogi standardnih in najbolj razširjenih vzorcev ali podob, ki jih tetoviramo. Kaj posebnega si ne moreš izmišljevati, ker bi vse skupaj učinkovalo naivno. Pomembno je, kaj si stranka želi, in potem dobi izvirnik, ki ga ima na sebi samo ona. Pri tem je seveda pomembno obvladanje risanja. Poznamo tudi nekaj modnih smernic, ampak te so v nekem trenutku na vrhuncu, potem pa utonejo v pozabo. Modni, če uporabimo to besedo, so v zadnjem obdobju ‚lettersi‘, torej kakršnikoli napisi že, ampak ne na primer ‚rad imam Mojco‘, ker tega ne priporočamo. Kratkotrajna ljubezen izpuhti, napis pa potem ostane za vse čase. Težava je, če posameznik sprejme tetoviranje kot modo. Moda je obleka, pričeska, ki ju lahko zamenjaš kadarkoli, tetovaža pa ostane za vse življenje. Tetoviranje ne smemo jemati kot modo, ampak kot del posameznika, del sebe, če hočete."

Poseg v podobo telesa

(Več v tiskani izdaji Nedeljskega)