Revno, a srečno otroštvo

S težavami revnejših Venezuelcev se je Chavez soočil v otroštvu, saj je njegova družina s staršema, ki sta bila učitelja in spadala v nižji delavski razred. Ko je zmanjkalo denarja, sta starša Huga in njegovega starejšega brata celo morala poslati živet k babici. Kot otrok je rad slikal, pisal poezijo in dramska dela, navduševal pa se je tudi nad baseballom. V tistem času je bil ministrant v lokalni cerkvi, kasneje pa je celo razmišljal, da bi postal duhovnik, a je ideja z vojaško akademijo postala le del preteklosti.

V mladosti je bil ministrant, nekoč je razmišljal celo, da bi postal duhovnik. (Foto: AP)

Svoje otroštvo je opisal kot "revno … in zelo srečno", v njem pa je izkusil ponižnost, bolečino, včasih stradanje, kakor tudi nepravičnost sveta. Ko je odšel študirat v Caracas, je ponovno prišel v stik z revščino, celotna izkušnja pa ga je še bolj potisnila v smer socialne pravičnosti.

"Soočil sem se s smrtjo"

Nič ne kaže, da bi Chaveza, ki Venezuelo vodi zadnjih 14 let, rak kakorkoli ustavil, še več – na zborovanjih poje, malo zapleše, njegovi govori pa so polni energije in zanosa. Na trenutke se zdi, da igra na karto "preživelega", pa čeprav je trajalo zelo dolgo, da so bolezen predsednika javno sploh potrdili. "Soočil sem se s smrtjo, a vendarle bom izpolnil obljube ljudem, ki jih imam raje kot življenje samo," je 58-letnik zagotovil množici delavskega razreda v manjšem mestu. "Ne bom vas razočaral." Napovedal je tudi, da lahko do konca izpelje "socialistično revolucijo" (več o tem si preberite v okvirju članka).

Na odru včasih tudi zapleše. (Foto: AP)

Mnogi nasprotniki so napovedovali, da Chavez ne bo niti dočakal letošnjih volitev, a je julija letos razglasil, da je ozdravljen. Mnogi temu ne verjamejo. Zadnje mesece je veliko bolj napihnjen (lokalni mediji so poročali, da zaradi steroidov), a četudi je trenutno zdrav, to nikakor ne pomeni, da se ne bo bolezen kmalu vrnila. "Ljudje verjamejo v našega voditelja, a nisem prepričan, da bo preživel še en mandat. Pripravljeni moramo biti na vse," je za tiskovno agencijo AP skrb izrazil 50-letni lastnik trgovine. "Bolan je. Vidim, da je postal bolj počasen, a se pogumno trudi," je dodal.

David vs. Goljat

Na stavnicah Chavez trenutno vodi, a mu je mlajši in elana polnejši nasprotnik Henrique Capriles tik za petami. Tokratna kampanja je za Chaveza manj razgibana, ni prevozil države, da bi ljudstvu iz oči v oči povedal, kaj bo storil zanje, tudi govore ima krajše, kot so bili nekoč. Po poteh mlajšega Chaveza se je tokrat odpravil njegov protikandidat, ki se je obračal neposredno ljudem, hodil je od vrat do vrat in se srečeval z državljani. "Premagati moramo Goljata in vsak od vas je David. Jaz sem David, ampak tudi vi vsi ste Davidi," je ta teden na zborovanju dejal svojim privržencem.

Caprilesa je označil za luzerja. (Foto: AP)

Chavez je v svojem slogu izzivalca označil za "luzerja in političnega analfabeta", ki bo Venezuelo spravil v kaos. Kritiziral ga je, da se gre kampanjo ameriškega tipa in upa na zmago, čeprav je jasno, da zaostanka za njim ne more nadoknaditi. Letos je celo opozoril, da, če bo na oblast prišel desničarski predsednik, bi to pomenilo konec socialnih reform, situacija pa bi vodila v državljansko vojno.

V naslednjem mandatu želi doseči, da bi njegova socialna reforma postala trajna. V času 14-letne vladavine mu je sicer uspelo krepko zmanjšati revščino v državi (v veliki meri zahvaljujoč naftnemu bogastvu Venezuele), nasprotniki pa mu očitajo visoko stopnjo kriminala, sicer med najvišjimi na svetu (90 odstotkov umorov ostane nepojasnjenih in nekaznovanih). Zmanjšali sta se tudi stopnji nepismenosti in brezposelnosti, življenjska doba se je podaljšala.